Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Siegiej Rachmaninow, domena publiczna
Siegiej Rachmaninow, domena publiczna
20 sierpnia 2015 in Kultura by redakcja

Moskwa upomina się o szczątki Rachmaninowa

Legendarny kompozytor i pianista zmarł w Kalifornii w 1943. Jego grób znajduje się na cmentarzu Kensico, w pobliżu Nowego Jorku. Rosjanie zaapelowali o przeniesienie szczątków Rachmaninowa w miejsce jego urodzenia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Minister kultury Rosji, Władimir Medinski zarzuca Stanom Zjednoczonym zawłaszczenie Rachmaninowa, podczas gdy dostał on obywatelstwo amerykańskie niedługo przed śmiercią. Polityk wezwał do przekazania do ojczyzny szczątków kompozytora, którego grób znajduje się w „żałosnym stanie”. Rosjanie chcieliby pochować je w obwodzie nowogrodzkim (na północnym-zachodzie kraju), gdzie Rachmaninow urodził się i spędził dzieciństwo.

„Dziedzictwo, dusza i talent Rachmaninowa należą do Rosji, sam wielokrotnie o tym mówił”, dodaje pianista Denis Matsujew, dyrektor artystyczny Fundacji im. Siergieja Rachmaninowa, zastrzegając, że ewentualna zmiana miejsca pochówku wymaga zgody spadkobierców. Ci zaś zdecydowanie sprzeciwiają się rosyjskiej inicjatywie. Jedna z prawnuczek muzyka, Susan Wanamaker, tłumaczyła w rozmowie z BBC, że miejsce spoczynku w Nowym Jorku wynika z testamentu Rachmaninowa i rodzina nie będzie się sprzeciwiać ostatniej woli kompozytora.

Siergiej Rachmaninow pochodził z arystokratycznej rodziny z wielkimi tradycjami artystyczymi i wraz z nadejściem bolszewików cały jego świat się zawalił. Kompozytor opuścił porewolucyjną Rosję w grudniu 1917 w dramatycznych okolicznościach. Zabrał ze sobą tylko notesy ze szkicami utworów i dwie partutury na orkiestrę. Przedostał się do Skandynawii, gdzie mieszkał przez prawie rok. Do Stanów Zjednoczonych trafił w 1918. Nigdy nie wrócił do ojczyzny, ale pozostał wiernymi rosyjskim zwyczajom.

źródło: Le Figaro, własne


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI