Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Teatr Polonia
Teatr Polonia
11 stycznia 2016 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Na czworakach” Różewicza w Teatrze Polonia

Na deskach Teatru Polonia zagościł klasyk. Utwór Tadeusza Różewicza  z 1972 roku należy do najważniejszych dramatów poety. Reżyserii podjął się Jerzy Stuhr, który zagrał także rolę Laurentego. Tak się składa, że „Na czworakach” było przed laty tematem pracy magisterskiej reżysera.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zapewne także i z tego powodu spektakl jest bardzo osobistym wyznaniem doświadczonego aktora, reżysera i pedagoga na temat roli sztuki w życiu. „Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego”, mówi Stuhr.

Laurenty jest uznanym poetą, ale przeżywa akurat trudny okres w życiu i poezją w ogóle się nie zajmuje. Ucieka w przyjemności i uciechy życia. Jego, nazwijmy to… kalendarzem, zajmuje się gosposia Pelagia (w tej roli w świetnej formie dawno na scenie niewidziana Dorota Stalińska). Bohater dokazuje z młodziutką dziennikarka, późniejszą żoną i strażniczką jego izby pamięci w muzeum (Anna Kaczmarczyk) i kłóci z kolegą poetą, bardzo  zazdrosnym i zawistnym – jak to w literackim światku bywa (świetny Wiesław Komasa).

Stuhr stworzył swoją postać zręcznie, ale grubą  kreską. Bawi się słowem, konwencją, także polemiką samego Różewicza z teatrem absurdu. Dyskusje, które Laurenty prowadzi na ten temat z gosposią i zaprzyjaźnionym poetą, są  bardzo wytrawne. Cała trójka aktorów prezentuje wysoki poziom aktorskiego rzemiosła, więc ten trudny, wieloznaczny i wciąż aktualny – także społecznie i politycznie – tekst mówią naturalnie. To nie lada wyczyn, która sprawia widzowi dużą przyjemność. A publiczność na spektaklu była bardzo różnorodna. Na widowni widziałam całe rodziny z dziećmi. Oczywiście w tekście są i elementy komiczne, obsceniczne, nawet choć pokazane ze smakiem i nie do końca, lecz nie jest to miły, łatwy tekst na relaksujący wieczór w teatrze.

Jak zawsze, gdy na scenie mamy takiego mistrza jak Jerzy Stuhr, w scenach, gdy go nie ma bądź siedzi niemy jako eksponat w muzeum, ten brak jest wyraźnie wyczuwalny. Aktor ma magnetyzm, klasę, wdzięk, które nie pozwalają oderwać od niego wzroku. Stuhr wydaje się być w świetnym, twórczym momencie swego artystycznego życia: w pełni świadomy swoich możliwości, a zarazem ciągle pełen apetytu na nowe sceniczne wyzwania i chętny do rozmowy z publicznością.

Finałowy lot Laurentego jest zabawnym i widowiskowym zakończeniem.  Podobnie jak pierwszy akt, bardzo pięknie spointowany drewnianą figurką człowieczka na czworakach, widocznego w snopie światła przed zasłoniętą kurtyną.

Warto więc zobaczyć „Na czworakach”, chociażby z dwóch powodów: dla Tadeusza Różewicza i dla Jerzego Stuhra. Chciałabym, aby współpraca Stuhra z Teatrem Polonia trwała, ponieważ czuję, że ma on jeszcze sporo do powiedzenia nam wszystkim. Dobrze wie, po co i jak ma to zrobić. Oraz dla kogo.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI