Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

„Na początku był dom” w Teatrze Wybrzeże
„Na początku był dom” w Teatrze Wybrzeże
20 października 2015 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Na początku był dom” w Teatrze Wybrzeże

Dom zwykle bywa początkiem i końcem wszystkiego. Podobnie jest w sztuce Doris Lessing wystawianej na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Myra (rewelacyjna, zrośnięta z postacią Dorota Kolak) – tytułowa bohaterka, kiedyś piękna kobieta, to alter ego samej Doris Lessing. Dziś pani już po pięćdziesiątce, nadal w pretensjach i uwikłana w rozliczne romanse, jest bez reszty zaangażowana w życie społeczne. Dlatego rezygnuje z pracy i usuwa sobie z drogi wszystko i wszystkich, którzy mogą jej w tej pasji przeszkodzić, w tym syna Tony’ego. (W tej roli Piotr Domalewski, który dzielnie radzi sobie z intensywną grą aktorki i tworzy wiarygodną postać pełnego wdzięku nieudacznika po trzydziestce). Tony powraca z ulgą z wojska do ukochanego domu. W swoim pokoju napotyka młodego kochanka matki, Sandy’ego( Piotr Chys), a na kanapie tuż obok – byłego mężczyznę jej życia (świetny jak zawsze Mirosław Baka jako wiecznie zdehumorowany i cyniczny Philip). Z obecną narzeczoną, nieszczęśliwą Rosemary (Marta Herman) u boku, naiwną do bólu. Aż do czasu dramatycznego finału dramatu.

Tak w skrócie można by streścić dramat noblistki sprzed kilku lat. Po raz pierwszy wówczas (premiera Teatru Wybrzeże miała miejsce w 2011 roku) wystawiany na polskiej scenie. Inscenizacji tego świetnego i ironicznego tekstu podjęła się Anna Augustynowicz. Powstał spektakl zwarty, dynamiczny i bardzo ascetyczny. Towarzyszy mu skromna scenografia: ogromna kanapa, kilka wieszaków i bardzo dynamiczna muzyka, który wraz z gasnącym i zapalającym się światłem precyzyjnie wyznacza rytm gry. Powstaje wrażenie zręcznego montażu wewnętrznego poszczególnych scen, które szybko przenikają się na naszych oczach.

Spektakl Augustynowicz mówi o wielu ważnych sprawach dla nas wszystkich: o przemijaniu, bolesnych rozstaniach, trudnej relacji matki z synem, o braku sensu i szukaniu go na oślep w ramionach mężczyzn albo w problemach i kłopotach innych – wszystko po to, aby uciec od siebie i własnych traum. To oczywiście jest droga donikąd i musi prowadzić do trudnego końca. Sztuki na szczęście a nie życia.

Lessing hipnotyzuje umiejętnością mówienia o rzeczach najtrudniejszych z niebywałym ironicznym dystansem i mądrością zarazem. Aktorzy grają bardzo dobrze, ponieważ są świetnie prowadzeni i naturalnie czują swoje postaci. Widownia, jak zawsze pełna w tym teatrze, reagowała żywo. Widzowie powoli opuszczali teatr, zamyśleni, bo długo po opadnięciu kurtyny nie sposób przestać myśleć o tym przedstawieniu, tak chwilami podobnym do naszego codziennego świata.

To przedstawienie trzeba po prostu zobaczyć.

„Na początku był dom”, Doris Lessing, przekł. Małgorzata Semil, reż. Anna Augustynowicz, premiera 28 października 2011 Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna w Sopocie


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI