1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Najciekawsze książki tej wiosny

fot. shutterstock
fot. shutterstock
Uczeni od lat prześcigają się w odkrywaniu kolejnych korzyści płynących z regularnego czytania książek. Trudno jednak nie zauważyć, że największą zaletą lektury jest… sama przyjemność z niej płynąca. Jakim książkom warto przyjrzeć się tej wiosny?

Według księgarzy chętnie sięgamy po literaturę faktu (w tym biografie i reportaże), a także kryminały. Informację tę potwierdzają dane statystyczne: „Na naszej liście 15 najlepiej sprzedających książek aż 5 to literatura faktu, 20% natomiast stanowią kryminały” – mówi Aleksandra Jarośkiewicz, Dyrektor E-Commerce księgarni .

Historie, które napisało życie

Na listach bestsellerów od dłuższego czasu pierwsze miejsca zajmują książki zmarłego niedawno księdza Jana Kaczkowskiego. Tematy, które poruszał, nie są łatwe, jednak potrafił pisać o nich prosto, bez patosu, a zarazem w poruszający sposób. Jego ostatnia książka zatytułowana „Grunt pod nogami” zaledwie w kilka tygodni od premiery rozeszła się w aż 100 tys. egzemplarzy.

Spośród nowości polecić można także poruszający wywiad-rzekę z Ewą Berbeką, żoną zmarłego podczas wyprawy na Broad Peak Macieja Berbeki. Rozmowa przeprowadzona przez Beatę Sabałę-Zielińską opatrzona została wymownym tytułem „Jak wysoko sięga miłość?”.

Od lat uwagę czytelników przyciągają również biografie gwiazd filmowych. Jeśli interesujemy się polskim filmem, pozycję obowiązkową stanowi książka „Już taki jestem zimny drań” pióra Ryszarda Wolańskiego, opisująca losy Eugeniusza Bodo. Życiorys tego słynnego aktora okresu międzywojennego dodatkowo popularyzuje ostatnio serial telewizyjny. Filmową fabułę można zatem skonfrontować z książkową wersją historii życia tego artysty. Na gruncie biografii międzynarodowych ogromną popularnością cieszy się z kolei książka „Audrey w domu” – wspomnienia o Audrey Hepburn, które spisał jej syn, Luca Dotti.

Magia powieści

Jedną z największych sensacji bieżącego roku stanowi Mai Lunde, która właśnie wchodzi na polski rynek. Jeszcze przed premierą prawa do tłumaczenia zakupiły wydawnictwa z 15 krajów. Powieść napisana została z ogromnym rozmachem, a akcja rozgrywa się w trzech epokach: w latach 1857, 2007 i 2098.

Inną powieścią, również wykorzystującą motyw zwierzęcy, jest „Krocząc w ciemności” Leonie Swann. Najnowsza książka autorki bestsellerowej serii „owczych” kryminałów („Sprawiedliwość owiec” i „Triumf owiec”) to zdumiewająca, nieco surrealistyczna opowieść o losach… tresera pcheł.

Miłośnikom opowieści o trudnej miłości z nowości wydawniczych polecić można z kolei „Ugly Love” Hoover Colleen lub wydaną właśnie „Zemstę” Katarzyny Michalak.

W podróż z książką

Nie słabnie zamiłowanie czytelników literaturą reportażową i podróżniczą. Osobom interesującym się współczesną Rosją można polecić „Crème de la Kreml” Władysława Radziwinowicza. Poszukując historii z polskiego podwórka, warto natomiast zwrócić uwagę na książkę „Polska odwraca oczy” Justyny Kopińskiej. Ten zbiór wstrząsających opowieści oparty został na kanwie najważniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat. Jest to pierwsza polska książka nagrodzona „Europejskim Pulitzerem”, czyli nagrodą European Press Prize.

Hitem wydawniczym z pewnością okaże się również najnowsza książka Filipa Springera — „Księga zachwytów”, która stanowi fascynującą opowieść o naszej rodzimej architekturze. Tym razem jednak Springer nie tyle piętnuje polskie koszmarki architektoniczne (jak miało to miejsce w publikacji „Wanny z kolumnadą”), ile wskazuje dobre wzorce. Zdecydowanie warto przyjrzeć się Polsce oczami Springera – rewelacyjna lekcja historii i… stylu.

Jeśli natomiast interesują nas dalsze podróże, zwróćmy uwagę na nową książkę Beaty Pawlikowskiej. „Między światami” to kolejna opowieść podróżnicza, w której odkrywanie świata nierozerwalnie łączy się z odkrywaniem własnego „ja”. Książka składa się z krótkich rozdziałów napisanych w stylu znanym już wiernym czytelnikom Pawlikowskiej.

Czas kryminałów

Od pojawienia się słynnej sagi „Millenium” w naszym kraju trwa prawdziwy boom na kryminały i thrillery. Według badań Biblioteki Narodowej po tego typu literaturę sięga aż 46% polskich czytelników. Na listach bestsellerów wciąż króluje, wydana w Polsce pod koniec października 2015 roku, „Dziewczyna z Pociągu” Pauli Hawkins. Książkę tę rekomenduje sam Stephen King i jest to najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych w historii literatury brytyjskiej. Książką tej rangi powoli staje się również debiutancka powieść Katarzyny Bondy. „Sprawa Niny Frank” to pierwszy polski kryminał, którego głównym bohaterem uczyniono policyjnego profilera. Wielbiciele historii „z dreszczykiem”, którzy jeszcze nie czytali tych książek, koniecznie muszą nadrobić zaległości.

Śledząc kryminalne nowości, warto zwrócić uwagę również na „Rewizję” Remigiusza Mroza, której akcja toczy się na robotniczym Ursynowie, a także bestsellerową powieść „Złudzenie” Charlotte Link.

Rozmaitość wśród nowości, które ukazały się w ostatnim czasie na rynku księgarskim, sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nic, tylko czytać, czytać, czytać…

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze