Najlepsze filmy francuskie

Gutek Film

13 maja 2015 rozpocznie się 6. przegląd Nowego Kina Francuskiego organizowany przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film. Do 19 maja filmy można oglądać w warszawskim kinie Muranów, potem festiwal rusza w Polskę. W dniach 22 – 28 maja 2015 francuskie produkcje zagoszczą w kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łódzi, Poznaniu, Szczecinie, Zamościu.
Tegoroczny przegląd został poświęcony adaptacjom literackim. W programie znalazł sę m.in. najnowszy obraz François Ozona „Nowa dziewczyna” czy nowy film Benoît Jacquota – „Dziennik panny służącej” – adaptacja słynnej powieści Octave’a Mirbeau z początku XX wieku, którą na ekrany przenosili już wcześniej Jean Renoir i Luis Buñuel.

reklama

Warte uwagi są także ekranizacje komiksów, wśród nich słynny „Kot rabina”, adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara, którego akcja toczy się w Algierze w 1920 roku, laureat Cezara 2012 dla najlepszego filmu animowanego.

Organizatorzy przeglądu zadbali również o najmłodszych. W programie znalazł się nominowany do Oscara film „Ernest i Celestyna” o przyjaźni niedźwiedzi Ernesta z małą myszką Celestyną.

Co zobaczymy podczas 6. przeglądu Nowego Kina Francuskiego?

Dziennik Panny Służącej

reż. Benoit Jacquot, Francja / Belgia 2015, 95 min. Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód.