Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

2 września 2015 in Kultura by redakcja

Narodowe czytanie „Lalki”

Już w najbliższą sobotę, 5 września odbędzie się 4.edycja akcji „Narodowe Czytanie” . W tym roku będziemy czytać „Lalkę” Bolesława Prusa.

„Lalka” to obok „Faraona” najsłynniejsza powieść Prusa. W latach 1887–1889 była publikowana się w odcinkach „Kurierze Codziennym”, jako książka ukazała się w 1890 w Warszawie w wydawnictwie „Gebethner i Wolff”. Powieść nosiła liczne skróty cenzury, m.in. usunięto fragmenty dotyczące zsyłki Wokulskiego na Syberię po Powstaniu Styczniowym. Pełne wydanie powstało dopiero pod koniec XX-lecia międzywojennego, w 1935 i stanowi podstawę edytorską kolejny wznowień.

Powieść była dwukrotnie ekranizowana: w 1968 trafił do kin film Wojciecha Hasa i Beatą Tyszkiewicz i Marcinem Dmochowskim w rolach Łęckiej i Wokulskiego a w 1977 powstał serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Bera, w którym w rolę głównych bohaterów wcielili się Małgorzata Braunek i zmarły niedawno Jerzy Kamas.

Na potrzeby akcji „Lalka” została specjalnie zaadaptowana, tak by każdy z poszczególnych rozdziałów stanowił oddzielną opowieść. Można je pobrać na stronie Kancelarii Prezydenta, współorganizatora wydarzenia. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty. Podczas pierwszej edycji w 2012 czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w kolejnych: dzieła Aleksandra Fredro i Henryka Sienkiewicza.

Warszawska odsłona akcji odbędzie się w Ogrodzie Saskim i potrwa w godz. 11-22. Powieść czytać będę m.in. Anna Dymna, Małgorzata Foremniak, Jerzy Radziwiłowicz, Bartłomiej Topa.  Relację można śledzić dzięki streamingowi i transmisji audiowizualnej online na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta, Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Radia S.A.


Wiosenne trendy w manicurze z Indigo Nails: konkurs

Zadbane dłonie i ładne paznokcie to powód do dumy i niepodważalny atut każdej kobiety. Elegancki manicure, tak samo jak biżuteria czy makijaż, doda nam pewności ...

Przetrwać rozwód. Zwyciężanie w pokoju według Bruce’a Lee

Z czym kojarzy ci się Bruce Lee? Większość ludzi łączy tę słynną postać z technikami sztuk walki. A jednak pozory mogą mylić. Bruce Lee był ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI