Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Document-page-001
25 sierpnia 2016 in Kultura by Beata Pawłowicz

Niesłabnąca nadzieja. Czyli poezja dziecieca z łódzkiego getta

Lena Piękniewska, Paweł Skorupka, Krzysztof Dys oraz Royal String Quartet na jednej scenie w projecie muzyczno-wizualnym „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„[Jak?] ja mieć będę dwadzieścia lat,[Zacznę] oglądać nasz nasz piękny świat.[Usiądę] w wielkim ptaku motorze[I wzniosę się?] w wszechświata przestworze…. “ – napisał Abramek Koplowicza w wierszu „Marzenie”. Mial wtedy 13 lat i żył w łódzkim getcie. „Marzenie” przetłumaczone  zostało na kilkanaście języków, a jego autor rok później zginął w Auschwitz. Wiersze ocalił przyrodni brat Abramka, Lolek Grynfeldow, mieszkający dziś w Izraelu.

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki znanej z kabaretu Pożar w Burdelu) i Pawła Skorupki (kompozytor i aranżer), zainspirowany właśnie twórczością młodych poetów czasów zagłądy, m.in. Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna,  Janki Heschelesa.

– Na podstawie ich wierszy stworzyliśmy project muzyczny o niesłabnącej nadziei – opowiada Lena Piękniewska. – W wielu utworach ją właśnie znaleźliśmy m.in. w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles.

29 sierpnia, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI