1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Niewidzialność – studium przypadku” Anna Orłowska w BWA Katowice

Zobacz galerię 6 Zdjęć

Wystawa jest rodzajem podsumowania dwuletniego poszukiwania przez artystkę niewidzialności. Niewidzialności rozumianej jako fenomen naszego uzależnienia od wzroku, przyzwyczajenia do widzenia. Kodowania informacji poprzez ich zobaczenie, a dzięki ich obrazowi poznanie i zrozumienie. Anna Orłowska posługując się fotografią, a zatem medium najbardziej związanym ze wzrokiem, wyłapuje z kultury wizualnej elementy niewidzialności rozumianej w wieloraki sposób. Dlatego na wystawie znalazły się prace faktograficzne, kreacyjne, żartobliwe, ale i fikcyjne zaczerpnięte z hollywoodzkich produkcji.

W poszukiwaniu tego, co niewidoczne artystka sięgnęła po sposoby przedstawiania niewidzialności w filmach. Jak pokazać bohatera i jego niewidzialność? Ten kinematograficzny paradoks był rozwiązywany wielorako, przypomnijmy sobie chociażby pelerynę niewidkę Harrego Pottera, znikającego w dżungli Predatora, czy odrażającego Kevina Bacona w „Człowieku widmo”.

Kolejnym źródłem, do którego sięga Ania Orłowska jest wojsko i metody kamuflażu. Odkrywa przed widzami zawikłaną historię popularnego wzoru moro i nowatorskie metody „niewidzialnych”, ale tylko dla innych maszyn, czołgów. Odnosi się do sztuczek magicznych, legend i mitów.

Poza pracą poszukiwaczki fenomenów niewidzialności, na wystawie znajdziemy również zdjęcia wykonane przez fotografkę. Między innymi jest to niezamknięty jeszcze cykl poruszający temat znikania pszczół. Ania portretuje ich opuszczone domy. Finezyjne ule, przybierające kształty domów o spadzistych dachach, drewnianych kościółków i małych chatek. Przedmioty pełne troski pszczelarzy o dobro swoich podopiecznych, ale równie mocno tchnące smutkiem pustki i niepokojem o przyszłość świata przez pszczół.

Temat podjęty przez fotografkę jest fascynujący. Pełen zagadek i paradoksów, budzących uśmiecha, ale równie często dreszczyk niepewności.

Wystawa jednej z najciekawszych polskich fotografek młodego pokolenia, Anny Orłowskiej prezentowana była w warszawskiej Asymetrii, teraz do 17 sierpnia można oglądać ją w katowickim BWA.

Anna Orłowska „Niewidzalność – studium przypadku”, kurator: Jakub Śwircz, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice, do 17.08.2014 ,
Anna Orłowska. Ukończyła Fotografię w PWSFTviT w Łodzi, studentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Autorka kilku wystaw indywidualnych: „Sweet Thing” w galerii PF w Poznaniu, „Wsiąkanie” w Lookout Gallery w Warszawie, „Przeciek” na festiwalu TIFF we Wrocławiu oraz na Fotofestiwalu w Łodzi. Brała także udział w licznych wystawach zbiorowych, między innymi  w Forward Thinking Museum. Projekt „Przeciek” prezentowany był na festiwalu Voies Off w Arles, zdobył nagrodę Fotofever w Brukseli oraz Photo Global Prize – roczne stypendium w School of Visual Arts w Nowym Jorku,  

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze