Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Noc_muzeow_warszawa_2015
14 maja 2015 in Kultura by redakcja

Noc Muzeów 2015

Już w najbliższy weekend odbędzie się Noc Muzeów. W Krakowie i Opolu będzie to dzisiejsza noc (z piątku na sobotę), w większości miast - noc z soboty na niedzielę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 r. w Berlinie, a w Polsce – w 2003 r w poznańskim Muzeum Narodowym.  Od tej pory odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Zasadą imprezy jest możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Wielu organizatorów umożliwia także zwiedzającym dostęp do miejsc normalnie zamkniętych.

W warszawskiej Nocy Muzeów 2015 bierze udział prawie 240 placówek. Są to oczywiście duże ośrodki, takie jak: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich czy Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Warszawskiej Pragi, ale również małe galerie sztuki i pracownie artystyczne, fabryki, np. Wedla, zajezdnie tramwajowe, Pałac Kultury i Nauki, Ogród Botaniczny UW, wytwórnia filmowa na Chełmskiej, stara drukarnia PAP czy… Komenda Główna Policji. W programie jest także historyczny rejs po Wiśle.

Krakowska Noc Muzeów 2015 odbędzie się z piątku na sobotę (15/16 maja). Do zwiedzania zaprasza około 50 instytucji, m.in. nowa siedziba Cricoteki, gdzie o godz. 18 odbędzie się oficjalna inauguracja, Zamek na Wawelu, podziemia i historyczne kamienice przy rynku, Stara Synagoda, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz oczywiście Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Książąt Czartoryskich. Noc Muzeów to nie tylko tradycyjne zwiedzanie, ale również koncerty, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów bierze udział kilkadziesiąt miast i miasteczek z całej Polski. Często – poza miejscami wskazanymi w oficjalnym programie, z których najciekawsze są wprost oblegane przez zwiedzających – można obejrzeć prywatne pracownie, ciekawe domy, wydawnictwa. Warto śledzić strony na Facebooku, serwisy miejskie, blogi lokalnych animatorów i dzielnicowe gazetki. A najlepiej po prostu ruszyć w miasto i dać się porwać atmosferze tej wyjątkowej nocy.

Kilka przydatnych linków:


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI