Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Noc Muzeów w całej Polsce – 17 maja

redakcja
NocMuzeow_poznan
14 maja 2014 in Kultura by redakcja
Warszawianie zobaczą takie perełki jak powojenna syrenka w Muzeum Neonów, białostoczanie zrobią przedwojenną fryzurę u Wolfa Karpia, poznaniacy obejrzą najlepsze zdjęcia świata, a wrocławianie – rękopis „Pana Tadeusza”. Wszystko to za darmo lub za przysłowiową złotówkę podczas jedynej takiej nocy w roku – Nocy Muzeów. Start 17 maja!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tej marki przedstawiać nie trzeba – Noc Muzeów, której pierwsza odsłona odbyła się w Berlinie 17 lat temu, dziś na stałe wrosła w kulturalne kalendarze ponad 120 europejskich miast. Także u nas w tę jedną jedyną pachnącą majem noc przed spragnionymi kulturalnej strawy mieszczuchami otwierają swe podwoje muzea, galerie, lokalne centra kultury, teatry, kina, uniwersytety, a nawet kościoły. A w nich zatrzęsienie atrakcji: niepokazywane na co dzień zbiory, wernisaże, happeningi, spotkania z twórcami i naukowcami, premierowe pokazy, spacery, czy gry miejskie.

Będzie w czym wybierać, bo ta szczególna impreza rozrasta się z efektem kuli śniegowej, a lista miejsc do zwiedzenia liczy już sobie grube setki. Są wśród nich także przestrzenie na co dzień niedostępne, takie jak Elizeum – podziemna rotunda w stoku Skarpy Wiślanej z salonem Kazimierza Poniatowskiego, postindustrialne wnętrza praskiej Starej Drukarni PAP-u czy gabinet Komendanta Głównego Policji. To wszystko w stolicy. Trójmiasto zaprosi w teren: mieszkańcy zwiedzą z przewodnikiem kolekcję 45 murali na gdańskiej Zaspie, a – pod okiem animatorów Gdańskiej Galerii Güntera Grassa – odkryją najbardziej przerażające miejsca w mieście. Muzeum Historyczne w Białymstoku kusi „Salonem fryzjerskim Wolfa Karpia”, w którym chętni uczeszą się w stylu lat międzywojennych. Ciekawą ofertę przygotował Wrocław, który już szykuje się do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

– Pragniemy stać się rozpoznawanym w Europie centrum kulturalnym. Przyznany nam Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i coroczna frekwencja podczas Nocy Muzeów pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta. I wspólnie z Muzeum Narodowym zaprasza na wystawę „Jan Lebenstein” i do miejskiego Ratusza na pokaz mody „Wrocławski trashion”.

Wiele wydarzeń rozpocznie się już w sobotnie południe – a to za sprawą najmłodszych, na których czekać będą oryginalne warsztaty i atrakcje edukacyjne, takie jak np. budowanie wielkiego fulerena, czyli cząsteczki węgla w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy własnoręczna produkcja pasty do zębów we wrocławskim Muzeum Farmacji.

Dla wrocławian zresztą przygoda z kulturą na Nocy Muzeów się nie zakończy, a raczej wtedy rozpocznie. 17 maja magistrat wystartuje z unikatowym w skali kraju programem Kod Kultury Miasta, którego uczestnicy w nowoczesny sposób zachęcani będą do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Dzięki kodom QR dostępnym na specjalnych kartach i zapisanym w aplikacji do ściągnięcia na smartfony, każdorazowa wizyta w muzeum, teatrze, kinie czy galerii zaowocuje punktami, które wymienią na kolejną wizytę. Nic tylko korzystać!


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI