Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Nowe kino koreańskie

mat.pras. Ode to my father
18 listopada 2015 in Kultura by redakcja
Od 30 listopada do 4 grudnia 2015 r. w trzech warszawskich kinach: Kinotece, Kulturze, Muranowie odbędzie się pierwsza edycja Warsaw Korean Film Festival. Jakie filmy znalazły się w programie przeglądu?

Do końca lat 80. kinematografia koreańska przeżywała głęboki kryzys – była bardzo ograniczona przez cenzurę i przegrywała z telewizją. Gdy w kraju doszło do zmian politycznych i ekonomicznych, pojawiła się przestrzeń zarówno dla produkcji komercyjnych, jak i nurtu autorskiego. W połowie następnej dekady  w koreańskim filmie dało się zauważyć „nową falę” – powstały filmy o nowoczesnej narracji, atrakcyjne wizualnie, często zakorzenione w tematyce polityczno-społecznej. „Koreańskie kino nie wywalczyło tej wolności w jeden dzień, a proces przemian był w istocie rozłożony na lata. Przez ten czas wyrosło nowe pokolenie reżyserów opowiadających o nowych bohaterach i nowych problemach, odrywające się od przeszłości i zdobywające popularność wśród młodych widzów”, pisał filmoznawca i profesor Kyung Hee University, Darcy Paquet (Darcy Paquet, New Korean Cinema: Breaking the Waves). Warszawski przegląd przybliża tę zupełnie egzotyczną dla polskiego widza kinematografię.

W programie Warsaw Korean Film Festival znalazło się 7 filmów oraz spotkania z twórcami i wykład.  Wstęp na wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem filmu otwarcia, wolny! Miejsca można rezerwować do 20 listopada. Kompletny program festiwalu oraz informacje na temat rezerwacji tutaj.

Revivre, reż. Im Kwon-taek

 

Reżyser filmu Im Kwon-taek to jedne z najdłużej nieprzerwanie tworzących azjatyckich twórców. Nazywany „koreańskim Akirą Kurosawą” zadebiutował w 1962 roku i dotychczas nakręcił ponad 100 filmów. Jego twórczość – często poruszająca wątki historyczne i przyglądająca się tradycjom – stała się wizytówką narodowej kultury i uniwersalnym językiem, w którym można porozumieć się z przeszłością tego kraju oraz opisać jego współczesność. W „Revivre” reżyser nawiązuje m. in. do tradycyjnego obrządku chowania zmarłych i rozwija historię bohaterów właśnie wokół tematu żałoby i próby pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby.

Koniec zimy, reż. Kim Dae-hwan + Q&Aun

Melancholijny, zanurzony w mroźnej atmosferze i chłodnych kadrach film z 2014) jest znakomitym debiutem Kim Dae-hwana, nagrodzonego m.in. na festiwalu filmowym w Busan i Sachalinie. Reżyser będzie gościem Warsaw Korean Film Festival,

Letnia fantazja, reż. Kun-jae Jang

Nostalgię i lekkość tej opowieści pamięta się jeszcze długo po zakończeniu seansu. Obraz składa się z dwóch, swoiście się uzupełniających części: pierwsza, zbudowana z monochromatycznych kadrów, opowiada o koreańskim reżyserze odwiedzającym japońską wioskę Gojo w towarzystwie swojej asystentki; w drugiej, nakręconej w kolorze odsłonie historii, powracają te same postaci, choć mają inne role – tym razem fabuła stanowi rodzaj fantazyjnej wariacji na temat tego, co mogłoby im się przytrafi. Film został znakomicie przyjęty m.in. na festiwalach w Busan, Rotterdamie i Hongkongu.

Snowpiercer, reż. Bong Joon-ho

Superprodukcja oparta na francuskim komiksie „Le Transperceneige” Jacques’a Loba i Jean-Marca Rochette była hollywoodzkim debiutem koreańskiego twórcy, który zasłynął wcześniej takimi głośnymi tytułami, jak„The Host – Potwór” (2006) czy„Matka” (2009).

Strony: 1 2


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI