Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

9 czerwca 2014 in Kultura by Promocja

Nowości Zwierciadła:„Jak brat z bratem”– Mikołaj i Andrzej Grabowscy w rozmowie z Hanną Halek

Nakładem Wydawnictwa Zwierciadło ukazał się tytuł „Jak brat z bratem”, zapis rozmowy dwóch znakomitych artystów, Mikołaja i Andrzeja Grabowskich z dziennikarką, Hanną Halek. Poniżej publikujemy fragment książki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dzieli Was sześć lat. Czego nauczył się Pan od starszego brata, Panie Andrzeju?

MIKOŁAJ: Niczego się ode mnie nie nauczył, ponieważ ta różnica wieku była zbyt duża, tak samo jak ja od Wiktora niczego się nie nauczyłem – on jest tyle samo w latach do przodu, co ja wobec Andrzeja. Wiktor skończył studia, gdy ja zacząłem liceum.

ANDRZEJ: A ja podstawową szkołę. Nasza różnica wieku to sześć lat, kiedyś wydawało się, że to dużo, teraz bywa zupełnie inaczej. Czasem ludzie pytają mnie, który z nas, Mikołaj czy ja, jest młodszy. Ale wtedy, w Alwerni? Gdy ja miałem sześć, on miał dwanaście, gdy ja skończyłem dziesięć, Mikołaj miał już szesnaście lat – to była przepaść.

MIKOŁAJ: Nie licząc zimowych dni, kiedy włóczyłem się za starszym bratem po największych górkach w okolicy, próbując dorównać w jeździe starszym o kilka lat kolegom Wiktora (to dziwne, że mnie tolerowali, musiałem jednak nieźle na tych nartach posuwać), zacząłem Wiktora dostrzegać i czegokolwiek się od niego uczyć, dopiero gdy pojechał na studia do Krakowa. Przyjeżdżał na niedziele do Alwerni, przywożąc siebie w coraz to nowym kształcie. Czekałem na to „nowe” z Krakowa: na nowe myślenie, nowe frazy studenckiego slangu, nowe żarty, nową modę, nowy krój kołnierzyków, nowy fason butów robiony przez szewców z Floriańskiej, czasem nowych kolegów – to były lata sześćdziesiąte, ożywienie po październikowej odwilży. Wiktor przywoził odmienność świata i ta odmienność była jego siłą. Może moja rola wobec Andrzeja była taka sama.

ANDRZEJ: Tak, na pewno od pewnego momentu przyglądałem się temu, co robi Mikołaj, i w końcu poszedłem jego śladem – wyjechałem z Alwerni, poszedłem do szkoły teatralnej. Choć myślę, że wtedy był to wybór jeszcze kompletnie niedojrzały. Miałem bowiem dwa wyjścia: albo zostać aktorem, ponieważ Mikołaj już studiował ten kierunek, albo pójść na geologię, którą skończył Wiktor. Myślałem jeszcze o polonistyce, ale to tylko dlatego, że byłem dobry z polskiego i świetnie analizowałem wiersze. Potem jednak poznałem szkołę teatralną, nie aktorstwo, nie teatr, tylko szkołę teatralną. Zadziało się więc tak, że bardziej chciałem zostać studentem niż aktorem. Mnie się podobało w szkole teatralnej.

 Książka „Jak brat z bratem” do kupienia w naszej księgarni. Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI