Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1 czerwca 2015 in Kultura, Polecane książki by redakcja

O Janie od biedronki – 100 wspomnień w setną rocznicę urodzin

1 czerwca przypada setna rocznica urodzin księdza Jana Twardowskiego. Aby ją uczcić, Wydawnictwo Zwierciadło wydało wspomnienia zebrane podczas wielu rozmów z osobami blisko związanymi z księdzem poetą. Wszystkie one znalazły się w książce "Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach".

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wieczór wspomnień poświęcony Janowi Twardowskiemu – księdzu piszącemu wiersze odbędzie się 2 czerwca w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie przy ul. Brackiej 25. Zapraszamy w imieniu Wydawnictwa Zwierciadło i organizatorów.

W programie m.in. opowieści o latach młodości ks. Jana, latach posługi kapłańskiej, historie z życie wzięte, anegdoty. Wspomnienia o służbie księdza poety dla wierzących i niewierzących i o przyjaźniach. Rozmowy przeplatane filmami.

W spotkaniu weźmie udział Czesław Czapliński, fotograf, zaprzyjaźniony z ks. Twardowskim.

Jego zdjęcia ilustrują książkę „Blisko ziemi, blisko nieba”

Fragment książki

Jan od biedronki

Krakowskie Przedmieście. Zimowy wieczór 1983 roku. Wilgotno, przenikliwie. Nie ma śniegu, tylko mgły i chorobliwe miazmaty unoszą się nad ziemią. Na placu przed warszawskim kościołem wizytek płonie olbrzymi „opozycyjny” krzyż ułożony ze świec i kwiatów. Nie ma wiatru; setki płomyków patrzą prosto w czarne niebo.

Szłam do zakrystii, do księdza Twardowskiego; niosłam mu jeden czerwony tulipan i bezmiar swojego cierpienia, z którym od wielu miesięcy nie mogłam sobie poradzić. Jak tylu innych – i mnie dotknęło coś nieodwracalnego, a poczucie straty i winy nie pozwalały normalnie żyć.

Pamiętam ten tulipan leżący na krześle w mdłym świetle słabej żarówki i słyszę cichy głos księdza. „Cokolwiek się stanie, nie wolno ci zbyt długo pozostawać w rozpaczy” – mówił wtedy. „Rozpacz jest grzechem. Będę się za ciebie modlił.”

Płacząc, wracałam w deszczu w kierunku placu Zamkowego, pośród zamazanych świateł i ludzkich cieni. I wtedy nagle ktoś mnie zatrzymał i zapytał z pijacką kurtuazją o… męski pisuar! Oniemiałam. Jak można! Tu się cierpi! Tu się jest w samym środku cierpiętniczego sacrum.

Do dziś jestem przekonana, że był to ukartowany z niebem kawał księdza Jana. Tylko on potrafił tak komponować wielkie z małym, zderzyć patos z humorem.

I pewnie potem, po naszym spotkaniu, modlił się za mnie długo i wytrwale, bo w końcu moja dusza wyzdrowiała i mogłam dalej żyć. Posłałam księdzu swoje podziękowanie i nawet nowe wiersze. Otrzymałam od niego list – białą kartkę posypaną czarnym makiem niezwykle drobnego pisma, które tak trudno odczytać. Pisał o łasce Boga; pisał ciepłymi, dobrymi, ludzkimi słowami, że będzie o mnie stale pamiętał – nie tylko w modlitwie.

Anna Janko


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI