Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

mat.pras.SOLOPAN
mat.pras.SOLOPAN
23 lutego 2015 in Kultura by redakcja

Oscar dla „Idy”

Film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. To pierwsza statuetka w tej kategorii dla filmu polskiego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tytułowa Ida to 18-letnia nowicjuszka, wychowywana w klasztorze jako sierota wojenna. Na kilka dni przed złożeniem ślubów dowiaduje się o istnieniu jedynej krewnej. Ich spotkanie jest jak zderzenie dwóch światów: niewinna siostra Anna (doskonały debiut Agaty Trzebuchowskiej) nie zna życia poza murami klasztoru, jej ciotka (Agata Kulesza) to podstarzała alkoholiczka, która w latach 50. była prokuratorem skazującym na wyroki śmierci ówczesnych „wrogów ludu” i zasłynęła jako „krwawa Wanda”. Dziewczyna dowiaduje się, że jest żydowskim dzieckiem ocalałym z Holokaust.

Film otrzymał już wiele nagród, m.in. 5 Europejskich Nagród Filmowych ( w tym dla najlepszego filmu), nagrodę BAFTA dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Europejskiego, Nagrodę Parlamentu Europejskiego LUX, nagrody amerykańskich krytyków filmowych, ASC Spotlight Award, Nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Teraz dołączył do nich Oscar.

Wcześniej o tytuł najlepszego filmu nieanglojęzycznego walczyły już inne polskie obrazy, np.„Nóż w wodzie”, „Faraon” czy ostatnio w 2012 r.  „W ciemności” Agnieszki Holland. Obraz Pawła Pawlikowskiego jako pierwszy zwyciężył w tej kategorii!

„Idy” była jednym z trzech polskich tytułów nominowanych w 87. edycji nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film aktorski” o  Oscara walczyły aż dwie produkcje z Polski: „Joanna” oraz „Nasza klątwa”. Film Pawlikowskiego otrzymał także nominację w kategorii „najlepsze zdjęcia”. Ostatecznie nagroda dla najlepszego operatora trafiła do rąk Emmanuela Lubezki za zdjęcia do „Birdmana”. Za najlepszy krótkometrażowy film aktorski uznano natomiast „Rozmowę”, historię pracującej w telefonie zaufania Heather.

Największymi zwycięzcami Oscarów 2015 są obrazy: „Birdman” oraz „The Grand Budapest Hotel”, Oba otrzymały po cztery statuetki, w tym „Birdman” m.in. za najlepszy film i najlepszą reżyserię. Nagroda dla najlepszej aktorki trafiła do rąk Julianne Moore, a dla najlepszego aktora – do J.K. Simmonsa.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI