Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

30 września 2016 in Kultura by Karolina Szyma

„Ostatnia rodzina” już w kinach

Rodzina Beksińskich obrosła legendą już za życia. Obrazy Zdzisława kazały myśleć, że jest śmiertelnie poważny i mroczny, Tomasza otaczał nimb samotnika i łamacza serc ... o Zofii nie wiedziano prawie nic. Dzięki reżyserskiemu debiutowi Jana P. Matuszyńskiego możemy poznać świat Beksińskich od środka. Obsypana nagrodami „Ostatnia rodzina” od dziś w kinach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Warszawa, rok 1977. Zdzisław Beksiński z żoną Zofią i synem Tomkiem oraz matką i teściową przeprowadzają się z rodzinnego domu w Sanoku do mieszkania w bloku na warszawskim Służewiu.


Ostatnia rodzina” jest zapisem pozornie szarej codzienności zupełnie niezwykłej artystycznej rodziny. A jednocześnie pokazuje, jak przy owej niezwykłości Beksińscy byli przyziemni i ludzcy. Z pewnością film nie jest biografią artystyczną – jeśli widz chciałby dowiedzieć się więcej na temat inspiracji malarza, to po projekcji może odczuć niedosyt. W zamian otrzyma jednak niezwykłą opowieść o słodko-gorzkich i nieuniknionych relacjach rodzinnych, w których pierwszą rolę odgrywa czułość i bliskość, okazywane chwilami w dość niekonwencjonalny sposób. To również opowieść o poszukiwaniu równowagi między wspólnotowością a indywidualnością bohaterów, o ciągłym forsowaniu swojego zdania i próbach odnalezienia kompromisu między tradycją a nowoczesnością w kwestiach religijnych, światopoglądowych, stylu życia czy autorytetów. Wiele racji mają ci, którzy mówią, że Beksińscy żyli w „nie swojej” epoce, że niejako ją wyprzedzali i przez to nie potrafili odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Przy poszarzałych firankach, między robieniem prania a jego rozwieszaniem, między śniadaniem a obiadem byli nietuzinkowi w swoim podejściu do życia. Ten rozdźwięk bardzo mocno bije z filmu, który mówi wiele też o samotności nie do pokonania i o pasji będącej antidotum na szarą codzienność. Oglądając film, ma się wrażenie zagięcia czasoprzestrzeni: wszystko dzieje się powoli, jakby stało w miejscu. Widzimy pewną powtarzalność działań i nastrojów, aż w końcu zdajemy sobie sprawę, że kiedyś musi nadejść koniec. I nadchodzi…

ostatnia

 

Realizacja zawdzięcza wiele świetnemu scenariuszowi autorstwa Roberta Bolesty: nie brak w nim błyskotliwych dialogów, groteskowości oraz wątków tragicznych i wzruszających przeplatanych scenami budzącymi śmiech.

Andrzej Seweryn (Zdzisław), Dawid Ogrodnik (Tomasz), Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska) oraz Andrzej Chyra (marszand i przyjaciel Zdzisława Piotr Dmochowski) stworzyli wspaniałe kreacje. Mnie jednak zabrakło nieco ciepła i wrażliwości w przedstawieniu Tomka Beksińskiego. Ogrodnik doskonale odtworzył sposób mówienia i poruszania się dziennikarza, ale ta postać wydaje się chwilami zbyt rozbuchana emocjonalnie i jednowymiarowa. Na obronę warto przytoczyć słowa Andrzeja Seweryna, który – chwalony za niemal idealne odwzorowanie postaci Beksińskiego – powiedział, że to bardzo miłe i z pewnością w dużej mierze prawdziwe, ale trzeba pamiętać, iż w filmowym Zdzisławie jest wiele z niego samego. Bo doskonałe aktorstwo na tym właśnie polega, że jest się kimś innym, a jednocześnie wciąż sobą.

Fot. Hubert Komerski/Aurum Film; mat.pras. filmu

Klimat filmu tworzą również piękne zdjęcia Kacpra Fertacza, a ważną rolę odgrywa, rzecz jasna, muzyka, którą żyli filmowi ojciec i syn. Wiele ujęć w filmie stylizowanych jest na zapis VHS, co przybliża nas jeszcze bardziej do świata Zdzisława Beksińskiego, który w latach 80. i 90. chętnie rejestrował codzienność swojej rodziny za pomocą kamery wideo.

„Ostatnia rodzina” to film nie tylko dla fanów twórczości i pracy Beksińskich, ale dla tych wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć wzruszającą opowieść o miłości rodzinnej, która czasem jest murem, a innym razem może góry przenosić.

Fot. Hubert Komerski/Aurum Film; mat.pras. filmu


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI