„Ostatnia Rodzina”. Na planie filmu o Beksińskich

mat.pras.Kino Świat, fot. Hubert Komerski

W legendarne postaci Zdzisława i Tomka Beksińskich wcielą się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik.
Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego trafi do kin w październiku.

reklama

„Ostatnia Rodzina” opisuje 28 lat warszawskich losów rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielą się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego trafi do kin 7 października br.

„Gdy przeczytałem scenariusz, odetchnąłem z ulgą. Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał, a ponieważ przychodzi mi to łatwo, bardzo cieszę się, że będę miał tę poważną trudność przed sobą. Jestem jednak przekonany, że dam sobie radę, ponieważ mam do czynienia z Janem Matuszyńskim. Państwo jeszcze nie wiecie, jak on pracuje, co widzi i jak nami kieruje. Uważam, że robi to wspaniale. Jestem szczęśliwy, że mogę spotkać się z Olą i Dawidem i w ogóle ze światem młodych. Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać. Należę do osób, które głęboko przeżywają malarstwo Beksińskiego. Dzięki niemu mogę próbować go poznać, czegoś się o nim dowiedzieć. Zdzisek był bardzo złożony. Był człowiekiem głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, jaki jest. Bardzo ważna była też dla mnie książka Zmagania o Beksińskiego Piotra Dmochowskiego, który pisze o cały złożonym charakterze tego wielkiego artysty”, mówił Andrzej Seweryn podczas konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia zdjęć do produkcji.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania, na tym samym osiedlu. Jego kontakty z rodzicami pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka wciąż się o niego martwi. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Niestety to tylko iluzja – seria dziwnych wydarzeń dopiero nadejdzie.

na podst. mat. pras. Kino Świat

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');