Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

ostatnie_dni_krolika_300
9 września 2015 in Kultura by redakcja

Oswoić koniec: „Ostatnie dni Królika” Anny McPartlin

O bólu, cierpieniu i niesprawiedliwości losu wolimy nie mówić, dopóki nie dotkną nas osobiście. Dlatego też każdy film czy książka, które w mądry, niestereotypowy sposób poruszają kwestie nieuleczalnych chorób, są na wagę złota.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nie każdy jednak jest w stanie udźwignąć ciężką prozę lub mocny scenariusz o umieraniu czy życiu w chorym ciele. W literaturze i filmie podejście do tematu wciąż ewoluuje, odchodząc od dramatyzmu i podążając w kierunku coraz większej przystępności i próby oswojenia tego, co trudne i bolesne. Dowodem na to jest fakt, że przy przedstawianiu chorób i śmierci twórcy coraz częściej sięgają po humor, a czasem wręcz groteskę.

Kilka dni temu polski rynek wydawniczy wzbogacił się o kolejną pozycję z kategorii tych niepokornych, które mimo ciężkiego tła emanują humorem (choć często czarnym) i odchodzą od wszelkiego patosu mówiąc o cierpieniu. „Ostatnie dni Królika” Anny McPartlin to słodko-gorzka relacja z ostatnich dni umierającej na raka czterdziestoletniej Mii Hayes.

Chorzy nie muszą być przedstawiani jako męczennicy, by ich historia była wzruszająca. W „Ostatnich dniach Królika” główna bohaterka, Mia Hayes, zwana przez bliskich Królikiem, przegrywa walkę z rakiem i trafia do hospicjum. Mimo, iż największą radość sprawiają jej retrospekcje podczas snu, a rzeczywistość przynosi głównie ból, Mia autoironizuje, przeklina, marzy i żartuje.

Do końca życia zostało jej dziewięć dni. W tym czasie członkowie jej rodziny gromadzą się przy jej łóżku, czego efektem jest wiele zabawnych i wzruszających scen. Każdy z nich przeżywa pożegnanie z Mią w indywidualny sposób. W jednych kipi bunt, inni są zrezygnowani. Są próby zaprzeczania i wybuchy histerycznego śmiechu. Najbardziej urzeka chyba ich „normalność”, której przejawem są nieustanne docinki, żarty, ale i poruszająca szczerość. Bo przecież choroba to nie artystyczna wizja, a proza życia.

„Ostatnie dni Królika” wypełniają nadzieją i dodają otuchy. Książka pomaga w zrozumieniu sytuacji nieuleczalnie chorych, a tym samym oswaja z trudnym tematem umierania. Udowadnia, że koniec to rzecz względna, bo czasem okazuje się być początkiem.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się kilka podobnych dzieł, które poprzez humor zaprzyjaźniają odbiorcę z tematem choroby. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy, gdzie główny bohater – Mateusz, chory na porażenie mózgowe chłopak zmaga się z codziennością. Choć „zmaga się” to nie do końca dobre słowo, wobec jego pogody ducha i radości z bezkarnego wpatrywania się w kobiece piersi.

Próby przedstawienia choroby na wesoło podjął się także reżyser David Sieveking, który w powieści pt. „Nie zapomnij mnie” opisał przebieg choroby Alzheimera u jego matki. Gretel to kobieta, która z dnia na dzień traciła zmysły, jednak jej syn opowiedział jej historię w sposób bardzo łagodny i ciepły, nie szczędząc zabawnych sytuacji i dialogów wynikających z jej stanu. Wraz z książką powstał film o tym samym tytule.

Wśród pozycji książkowych w tym klimacie plasuje się także „Cholerna cisza”, którą za pomocą specjalnej technologii napisał wraz z żoną cierpiący na tzw. locked-in syndrom Philippe Vigand. Walcząc o godne życie nie traci humoru, często kąśliwego.

Francuzi przenieśli na ekran historię sparaliżowanego milionera i jego dość przypadkowego, choć oddanego opiekuna. Już w pierwszej scenie „Nietykalnych” zaserwowali udawany udar Philippa, który pomógł wywinąć się jego kierowcy od mandatu za przekroczenie prędkości.

Książki i kinowe produkcje, które mówią o sprawach trudnych w lekki sposób może nie skłaniają do równie lekkiego ich postrzegania, ale mogą pomóc oswoić się z tym, co w życiu trudne i czasem nieuniknione. Wyzbycie się podniosłego stylu i sakralizacji bohaterów sprawia, że łatwiej jest się wczuć w historię, wydaje się ona nam bliższa i nie jest już tragedią, choć nadal wzbudza emocje.

Jeśli chodzi o powieści traktujące trudne sprawy z przymrużeniem oka, mogą one pozytywnie wpływać także na chorych. Jak mówi Aleksandra Wiszowata z fundacji Rak’n’Roll, koordynatorka projektu „Biblioteczki”, pozycje te stanowią swego rodzaju formę terapii.

– W chorowaniu jedną z ważniejszych rzeczy jest nastawienie i podejście do choroby – gdy chory walczy z podniesioną głową, komfort życia podwyższa się, a i bliskim łatwiej jest przejść przez ten trudny czas. Poza tym takie książki dają nadzieję, że mimo przeciwności można zachować poczucie humoru – chorowanie nie musi być szare, smutne i przykre.

„Biblioteczki” to program, który stworzony został przez Rak’n’Rolla z myślą o pacjentach onkologicznych, którzy spędzają w szpitalach często długie tygodnie, a nawet miesiące. Inicjatywa polega na zapełnianiu oddziałów onkologicznych regałami z książkami, które podnoszą na duchu i pozwalają oderwać się od szpitalnej codzienności. Pacjenci mogą czytać książki motywacyjne, reportaże, biografie, czy literaturę piękną. Wszystko, co pomoże poczuć się lepiej.

Wartość dzieł, w których choroba czy śmierć nie skazują na smutek jest zatem ogromna. Prześmiewając kwestie powszechnie uważane za ciężkie można nieco złagodzić ich obraz i sprawić, że nie będą wzbudzać strachu tylko zainteresowanie, a może nawet chęć pomocy potrzebującym. Miejmy więc nadzieję, że na polskim rynku wydawniczym i filmowym takich pozycji będzie przybywać.

Tekst: Agata Rożnowska

Fragment książki

Informacje o premierach wydawnictwa HarperCollins i konkursy z książkami znajdziesz na profilu na Facebooku


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI