„Pejzaż abstrakcyjny”: wystawa wybranych prac z Jankilevitsch Collection

Zbigniew Rogalski

Miejsce: 42 piętro, budynku Cosmopolitan, Twarda 4, Warszawa


Artyści:

Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Andre Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Igor Omulecki, Teresa Pągowska, Zbigniew Rogalski, Mateusz Sadowski, Kajetan Sosnowski, Piotr Uklański.

“Pejzaż abstrakcyjny” jest drugą, publiczną wystawą wybranych prac z Jankilevitsch Collection. Tytuł określa oś narracji wystawy, ale również miejsca w jakim wystawa jest prezentowana. Z okien 42. piętra budynku Cosmopolitan, rozciąga się pełna panorama Warszawy. Miasto z tej perspektywy wydaje się nierzeczywistym obrazem zbudowanym z wielobarwnych plam.

Punktem wyjściowym do zbudowania wystawy była twórczość Jerzego Nowosielskiego łącząca ze sobą malarstwo abstrakcyjne z  figuracją dążącą do uproszczenia i zgeometryzowania przedstawianej rzeczywistości. Na wystawie zestawione zostały ze sobą prace powojennych awangardzistów z twórcami młodszego pokolenia balansujące na granicy sztuki przedstawiającej z abstrakcyjnymi. Prace często zaskakujące użytą techniką, podejściem do przedstawianego przedmiotu lub kontekstem w jakim powstały. Wystawa zadaje pytanie, gdzie tak na prawdę kończy się sztuka figuratywna a zaczyna abstrakcja?

Jankilevitsch Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część Kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem położonym na malarstwo abstrakcyjne. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji  jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Współczesną przeciwwagę dla polskich klasyków stanowią prace młodych artystów, w których twórczości odnaleźć można punkty wspólne z myślą polskiej powojennej awangardy.

Polska Kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Eugeniusz Zak, Wacław Borowski, a przede wszystkim Mela Muter – znakomita portrecistka i pejzażysta, tworząca w Paryżu.

Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.

Miejsce: 42 piętro, budynku Cosmopolitan, Twarda 4, Warszawa

Prosimy o umawiania się drogą mailową, pisząc na adres k.was@grupazwierciadlo.pl

Możliwość zwiedzania w terminach:

Warsaw Gallery Weekend, 24-25 września, godz. 14-18

Każda środa do 18 października 2016r., godz. 14-18

Dodatkowy dzień dla zwiedzających 17 października

Organizatorzy:

Cosmopolitan oraz Fundacja Zwierciadło