Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Pocztówka napisana do jednej z bohaterek Pokoleń
Pocztówka napisana do jednej z bohaterek Pokoleń
5 grudnia 2014 in Kultura by Joanna Olekszyk

Po co nam dawne opowieści?

Z Katarzyną Drogą, autorką sagi rodzinnej „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, redaktor naczelną magazynu Sens, rozmawia Joanna Olekszyk.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W naszym dynamicznym świecie trudno znaleźć chwilę na pogaduchy o dawnych czasach, wspomnienia babci czy ciotki. Kogo to interesuje?

Być może właśnie w czas świąt, kiedy pokolenia gromadzą się przy wigilijnym stole, spotykają, porozdają już sobie te prezenty… To może być najlepsza chwila, aby sięgnąć po stare albumy, odgrzebać rodzinne zapiski i powtórzyć anegdoty. Moim zdaniem, nie ma lepszego prezentu niż poczucie bezpieczeństwa i posiadania domu. A to uczucie umacniają właśnie opowieści o przeszłości własnej rodziny. Bez nich nie byłoby nas. Bez nas nie będzie naszych potomków – miło pomyśleć, że i oni kiedyś zechcą wiedzieć coś o naszej teraźniejszości. Co więcej, wydaje mi się, że to skąd i od kogo pochodzimy, rodowód interesuje wszystkich ludzi, tylko ta ciekawość przeszłości budzi się wcześniej lub później.

Jak było w twoim przypadku?

W moim domu opowieści o rodzinie istniały od zawsze. O swoich dziadkach, o wspomnieniu Białego Domku nad Narwią, przedwojennych zimach przy ogniu i pieśniach uwielbiała snuć opowieści mama. O bracie – lekarzu, który zginął w ostatnim dniu wojny pod Berlinem – tata. Ale ja, kiedy byłam młodą dziewczyną, też puszczałam mimo uszu część tych opowieści, mimo że słyszałam w nich sporo o sobie – a to, że jestem podobna do tego brata, a to, że tak samo fałszuję i śpiewać nie umiem zupełnie jak nieżyjąca ciotka Cezaryna. Utkwiło w mojej głowie co nieco, a teraz bardzo żałuję tych informacji, które umknęły. Cieszę się natomiast, że kiedy przyszedł czas zapisania, pragnienia, by ocalić przeszłość, zostało mi ich tyle, że starczyło mi na całkiem pokaźną książkę:)

Czy pisanie o przeszłości rodziny bywa trudne?

Tak. Budzą się emocje, tęsknota za tymi ludźmi, których się kochało, a których już nie ma. Czasami stoisz też przed dylematem: czy mam prawo do ujawniania dawnych tajemnic, nawet mimo zmienionych nazwisk czy też topografii? Czy modę zakłócać w pewien sposób spokój tych ludzi, pisząc o ich miłościach czy zdradach? Imiona, nazwiska inne, ale rodzina rozpozna… uznałam, że muszę podjąć się tego zadania, bo uważam, że doświadczenia naszych przodków i te dobre i te złe budują także naszą teraźniejszość. Z pewnością chodzi o upamiętnienie tego, że żyły takie siostry jak buntownicza Janka i zmysłowa Cezaryna, ale zapisanie dziejów rodziny to coś więcej: to poczucie więzi i wiedza o nas samych.

Czy przywoływanie przeszłości ma sens w naszym świecie?

Przeszłość jest kompletnie różna od Dzisiaj – a zarazem taka sama. Pewnie, że w świecie szybkich samochodów i jeszcze szybszego Internetu, obrazek ze wsi nad snującą się między śnieżnymi łąkami rzeką, jakieś chaty bez elektryczności, odcięte od reszty świata, z chlebowym piecem i fajką pradziadka co opowiada o jeszcze wcześniejszych latach – to egzotyczny obrazek. Tylko… jakoś uspokaja. Utwierdza nas w pewności, że ktoś przed nami był, tak samo kochał, tęsknił i obawiał się przednówka:) I – co najciekawsze – ci ludzie, dawno temu, ubierali choinkę z własnego lasu w złocone orzechy i jabłka z piwnicy, ale śpiewali te same co my kolędy. Kto wie jak kosmicznie będą spędzać święta nasi potomkowie? Ale, jeśli o to zadbamy, pielęgnując dawne opowieści, i oni będą śpiewać te same kolędy:)

HELION

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” to debiutancka książka Katarzyny Drogiej, opowieść o burzliwych dziejach Janki Zajewicz i jej rodziny, wplątanych w historię XX wieku.

Ukazała się właśnie w wersji audio, całość czyta autorka. Możesz posłuchać fragmentu


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI