1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Po Targach czas na Plener...

Nadmorski Plener Czytelniczy, to cykliczna letnia impreza, który odbywa się na przełomie lipca i sierpniu w reprezentacyjnym punkcie Gdyni – na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego.

Tradycją Pleneru są stoiska z dobrą literaturą i spotkania ze znanymi i cenionymi autorami. W tym roku organizatorzy zapraszają od 31 lipca do 2 sierpnia.

Tymczasem, przypominamy jak było, podczas ostatnich Targach Książki w Warszawie.

Swój dorobek przedstawiło blisko 800 znakomitych autorów z kraju i zagranicy. Targi odwiedziło ponad 72 tysiące osób. W 10 salach konferencyjnych i na trzech scenach zorganizowano 320 wydarzeń, angażując przy tym sławy międzynarodowego środowiska literackiego i autorytety branży. Podczas Targów nowości i bestsellery prezentowało 860 wystawców z Polski i innych 28 krajów.

Tradycyjnie program pierwszych dwóch dni targowych w dużej mierze opracowany został z myślą o przedstawicielach rynku książki. Dla odwiedzających Targi księgarzy i bibliotekarzy (około 2 100 osób – dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku) była to najlepsza okazja, by przyjrzeć się takim zagadnieniom, jak nowoczesna biblioteka w internecie, edukacja kulturalna w bibliotekach czy księgarnie internetowe i niezależne. Wydawcy, agenci i producenci nowych mediów mogli poznać nowe, światowe trendy panujące na rynku książki, m.in.: niemieckie modele biznesowe dla wydawców – e-lending, niestandardowe modele dystrybucji treści oraz elastyczne sposoby zarządzania licencjami i prawami autorskimi, publikacje interaktywne i appsy książkowe dla dzieci.

Spotkania z autorami

Grono polskich pisarzy było również jak zwykle znakomite: Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Małgorzata Kalicińska, Marek Krajewski, Hanna Krall, Antoni Libera, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Iza Michalewicz, Jarosław Mikołajewski, Zygmunt Miłoszewski, Michał Olszewski, Janusz Rudnicki, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Magdalena Tulli, Agata Tuszyńska, Paulina Wilk, i wielu innych.

Najmłodsi i ci trochę starsi miłośnicy książek mogli nacieszyć się obecnością swoich ulubionych autorów, jak np.: Liliana Bardijewska, Emilia Dziubak, Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke, Ewa Karwan-Jastrzębska, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Małgorzata Piekarska, Agnieszka Tyszka, Wojciech Widłak, Józef Wilkoń, Maciej Wojtyszko i inni.

Seminaria i warsztaty

Publiczność mogła wziąć udział warsztaty kreatywnego pisania zachęcających do twórczych działań, które dostarczają satysfakcji, rozwijają osobowość i wzmacniają poczucie własnej wartości. Natomiast początkujących już autorów zainteresowanych wydaniem tradycyjnym, jak i self-publishingiem zaproszono na seminarium „Napisałeś – i co dalej?”.

W tym roku z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce wraz z Instytutem Teatralnym poszukiwano związków literatury z teatrem. Publiczność zachęcano do aktywnego świętowania. W przestrzeni Targów młodzież mogła wziąć udział w  warsztatach scenograficznych, a dzieci w warsztatach kulinarno-teatralnych. Warte zobaczenia były też performatywne pokazy, specjalne projekcje oraz wirtualna wystawa „Części wspólne”, która udowodniła, że główne tematy i problemy teatru sprzed 250 lat oraz teatru dzisiejszego nie są tak odległe, jak mogłoby się wydawać. Program dopełniły spotkania z wybitnymi ludźmi teatru – praktykami oraz teoretykami.

Niezwykle bogaty program zajęć pobudzających zainteresowanie czytaniem i kulturą wśród dzieci i  młodzieży zorganizowano we współpracy z Festiwalem Literatury Dziecięcej i innymi animatorami kultury. Czwartkowe i piątkowe wydarzenia przeznaczone były dla gimnazjalistów i licealistów - w tym lekcje literatury, historii oraz wiedzy.

Nagrody literackie

Dzięki spotkaniom poświęconym nagrodom literackim można było dotrzeć do najbardziej docenianych przez specjalistów książek ubiegłego roku, najlepszych reportaży, najpiękniejszej polskiej poezji, najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży, ale też najpopularniejszej literatury rozrywkowej, czy lektury profesjonalnej.

Wśród nich były, między innymi, ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GRYFIA, ogłoszenie laureatów Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbyły się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu „Najpiękniejsze Książki Roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i  kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.

Od początku istnienia WTK jeden dzień – sobotę poświęcono reportażowi i laureatom Nagrody za  Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku targowe i około targowe spotkania odbyły się m.in. ze: Svietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Göranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, a także specjalnym gościem Martinem Pollackiem, który został uhonorowany Piórem Wolności z okazji 35-lecia Polskiego Sierpnia.

Wydarzenia branżowe

Na proces powstawania dobrej książki składa się wiele czynników. Obok licznych spotkań z autorami, dużo miejsca na Targach poświęcono sztuce edytorskiej i procesom produkcji książki. Zainteresowanie wśród profesjonalistów wzbudziło seminarium poligraficzno-wydawnicze „Akademia Książki” i konferencja „Jak powstają najlepsze drukowane książki”. Odbyły się także spotkania promujące estetykę wydawniczą, kunszt edytorski i ilustratorski. Wreszcie też porozmawialiśmy o kondycji i przyszłości czasopism literackich – ważnego instrumentu w odbiorze literatury.

Akcje wymiany książek

Kolejki ustawiały się nie tylko po autografy, ale także do wielkiej wymienialni książek serwisu . W akcji „Z półki na półkę” można było wymienić przeczytane książki na książki innych czytelników, a także na nowości wydawnictw.

Natomiast „Książka za książkę” to szósta już akcja księgarni internetowej Publio i Gazety Wyborczej, podczas której czytelnicy wymieniali tradycyjne publikacje na elektroniczne.

Dzięki kampanii „Zaczytani.org – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych” powstają biblioteki w szpitalach, domach dziecka i hospicjach.

Warszawskie Targi Książki poruszyły całą stolicę. Stały się dobrym pretekstem, by świętować w całym mieście. Tym, którzy szczególnie cenią sobie odpoczynek na świeżym powietrzu, na Targach zaprezentowano nową akcję „Zaczytaj się nad Wisłą” zainicjowaną przez Biuro Kultury, Biuro Edukacji i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy, z udziałem przedstawicieli nadwiślańskich klubokawiarni. Celem akcji jest witalizacja obu stołecznych brzegów rzeki. Szczególny akcent położono na naturę po prawej stronie Wisły i życie miejskie – po lewej. Przy tym wybrane pomysły mieszkańców zgłaszane za pośrednictwem portalu będą realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. Są wśród nich popularyzacja czytania w nadwiślańskiej scenerii (dzięki wyposażeniu okolicznych klubokawiarni w hamaki i książki), rewitalizacja plaż miejskich czy stworzenie miejsc do gry w szachy.

Wszystkich gości i miłośników WTK już dziś zapraszamy na siódmą edycję Warszawskich Targów Książki w dniach 19-22 maja 2016 roku. Gościem honorowym będą Węgry, a gościem specjalnym – Barcelona i literatura Katalonii.

Zachęcamy również do udziału w wakacyjnym programie wydarzeń związanych z książką - w Gdyni (Nadmorski Plener Czytelniczy 31 lipca - 2 sierpnia 2015).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze