1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w służbie przemian i wyrównywania szans

Zobacz galerię 11 Zdjęć
15 maja w Warszawie odbyła się uroczystość Jubileuszu 15-lecia działalności Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – organizacji od lat konsekwentnie umacniającej polskie przemiany zapoczątkowane w 1989 roku i dzielącej się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Fundacja od początku skupia się na wspieraniu społeczności i organizacji działających na rzecz mieszkańców wsi i małych miast. W ciągu 15 lat istnienia z jej pomocy skorzystały dziesiątki tysięcy organizacji społecznych oraz mieszkańców lokalnych społeczności. Utworzenie Fundacji było możliwe dzięki sukcesowi Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, gdyż to z jego dotacji pochodziły środki dla Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Jubileusz 15-lecia PAFW zaszczycili m.in. Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP, Jerzy Buzek, Premier i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Stephen Mull, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. Burzą braw został przywitany Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta, w przeszłości zaangażowany w działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Gośćmi uroczystości byli również liczni reprezentanci administracji publicznej, organizacji społecznych, środowisk naukowych, kulturalnych i biznesowych, a także bardzo liczne grono absolwentów Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda (jednego z pierwszych programów uruchomionych przez Fundację) z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Słowacji i Ukrainy. Witający gości Jerzy Koźmiński, Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych w latach 1994-2000, a od 2000 roku prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podkreślił wsparcie Fundacji dla Ukrainy, przechodzącej w ostatnich kilkunastu miesiącach przez dramatyczne doświadczenia.

– Chciałbym z całego serca powitać w Warszawie naszych ukraińskich przyjaciół i dać im mocne świadectwo, że jesteśmy z wami i będziemy z wami – powiedział Jerzy Koźmiński, na co licznie zgromadzeni goście zareagowali głośną owacją.

Po przywitaniu gości wystąpił Przewodniczący Rady Dyrektorów Andrew Nagorski.

– Kiedy zacząłem przyjeżdżać do Polski jako student i później już jako dziennikarz, było bardzo trudno spotkać tu ludzi znających angielski. Od czasu gdy Polska stała się członkiem globalnej wspólnoty, angielski jest lingua franca. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o większości Amerykanów. Nie wiem dlaczego dalej nie rozumieją po polsku, ale zupełnie poważnie chciałem powiedzieć z jaką olbrzymią satysfakcją patrzymy na osiągnięcia Polski i Fundacji przez ostatnie 15 lat. W tym czasie Polacy z pesymistów stali się optymistami. Cieszymy się, że Fundacja nie tylko bierze udział w tej transformacji, ale też ciągle przyspiesza ją – powiedział Andrew Nagorski.

Kończąc swoje wystąpienie Andrew Nagorski podziękował wszystkim pracownikom Fundacji za ich pracę na rzecz Fundacji.

W trakcie uroczystości zostały również odczytane listy od Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, a także byłych Prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Gorący aplauz uczestnicy uroczystości zgotowali podczas przemówienia Profesora Jerzego Buzka, gdy przypomniał on zaangażowanie Jerzego Koźmińskiego w utworzenie Fundacji, a wcześniej w inne przełomowe dla Polski wydarzenia, w tym przyjęcie naszego kraju do NATO.

– Panie Prezesie, drogi Jerzy, mamy wielki szacunek do tego, że – choć zawsze w cieniu – robisz najważniejsze sprawy dla Polski. Mówię to też dlatego, że jest nam to potrzebne co najmniej przez następne 15 lat – mówił Jerzy Buzek równolegle z głośnymi brawami.

Kluczowe momenty ostatniego ćwierćwiecza Polski oraz 15 lat działalności Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności były wspólnym mianownikiem wszystkich uroczystych wystąpień. Padały w nich słowa o wkładzie NSZZ Solidarność w transformację Polski, pierwszych wyborach prezydenckich w 1990 roku, wstąpieniu Polski do NATO, reformach zainicjowanych w 1997 roku, a także korzeniach i początkach Fundacji. Goście jubileuszowej gali mogli też na nowo przeżyć odtworzone na telebimach wystąpienie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy na warszawskim placu Zamkowym 4 czerwca 2014 roku, 25 lat po pamiętnych wyborach, które zapoczątkowały w Polsce demokratyczną rewolucję. Amerykański przywódca z emfazą podkreślił w nim, że iskrę inicjującą falę przemian w Europie Środkowej i Wschodniej wzniecili Polacy.

Najważniejszym punktem Jubileuszu były wyróżnienia wręczane liderom organizacji, w sposób szczególny zaangażowanym w realizację programów Fundacji. Szczególnie wzruszającym momentem było wyróżnienie Urszuli Sobieckiej, kierującej Programem Stypendialnym im. Lane’a Kirklanda. Obecni na uroczystości stypendyści okrasili to wyróżnienie najgłośniejszą tego dnia owacją.

Jerzy Koźminski poproszony już po uroczystości o syntetyczne podsumowanie działalności Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności podkreślił, że w ciągu 15 lat swojej działalności stała się ona największą tego typu instytucją w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowowschodniej, która niezwykle konsekwentnie realizuje wytyczone cele.

– Pozostajemy przy tym organizacją stale uczącą się i działającą w sposób innowacyjny. W tym czasie przyczyniła się do powstania i rozwoju wielu organizacji pozarządowych, którym zostało powierzone zarządzanie programami uruchomionymi przez Fundację. A to wszystko realizuje ekipa kilkunastoosobowa – powiedział Jerzy Koźmiński

W ciągu 15 lat działalności Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zrealizowała 35 programów, w ramach których przekazywała granty, przyznawała stypendia, organizowano szkolenia, a także zajmowała się doradztwem i tworzeniem sieci współpracy. Łącznie Fundacja sfinansowała ponad 11 tys. przedsięwzięć we współpracy ze społecznościami lokalnymi oraz ponad 25 tys. projektów edukacyjnych z udziałem przeszło 10 tys. studentów-wolontariuszy. Z pomocy Fundacji skorzystało ponad 13 tys. szkół. W ciągu 15 lat zorganizowała ona szkolenia dla blisko 20 tys. lokalnych liderów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności był Program Rozwoju Bibliotek, na którego sfinansowanie Fundacja Billa i Melindy Gatesów przeznaczyła kwotę blisko 31 mln dolarów. Skorzystało z niego 3808 bibliotek publicznych z ponad 1250 gmin, co stanowi połowę wszystkich gmin w naszym kraju. Program objął pond 60 proc. bibliotek znajdujących się we wsiach i małych miastach. W ramach Programu Stypendiów Pomostowych przyznanych zostało, we współpracy z grupą innych instytucji, około 26 tys. stypendiów. Dzięki Programowi im. Lane’a Kirklanda studiowało w Polsce 654 stypendystów z państw Europy Środkowej i Wschodniej. Od 2000 roku Fundacja wydała na swoją działalność ponad 155 mln dolarów z wypracowanych przez siebie środków.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze