Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

22 listopada 2015 in Kultura by redakcja

„Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity” – nowy kryminał

Na literackim rynku debiutuje nowy kryminalny duet: Stanisław Tekieli i Adam Widmański. Wspólnie napisali „Porucznika Stawropulosa i tajemnicę Lewity” – wciągającą i zawiłą historię detektywistyczną z ludzkimi namiętnościami i wielką polityką w tle.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

STAWROPULOS_300dpi_rgbKryminał przenosi nas do prowincjonalnego greckiego komisariatu ze znudzonym i będącym na wiecznym rauszu detektywem Konstandinosem Stawropulosem. Trafia mu się wyjątkowo paskudne śledztwo. Na Lewicie, maleńkiej wyspie greckiej, nocą, w drodze z tawerny na przystań, ginie bez śladu polska turystka. Tropów jest niewiele. Sprawa wygląda na nierozwiązywalną. Czy zmęczony życiem Stawropulos da radę ją rozwikłać? Okaże się, że jego polskie korzenie i słabość do języków obcych pomogą mu w śledztwie.

Spalone słońcem greckie wyspy, błękit Morza Egejskiego, elegancka, kameralna intryga z wielkimi sprawami w tle i intrygujący bohater – tak w skrócie opisałbym książkę „Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity”. A jeśli miałbym opisać ją jeszcze krócej, dwoma słowami, to powiedziałbym po prostu, że to świetny kryminał. Po skończonej lekturze aż chce się jechać do Grecji, żeby na własne oczy zobaczyć to, co opisali Tekieli i Widmański. Chociaż – trochę też strach – poleca książkę Wojciech Chmielarz, autor kryminałów i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru.

O autorach:

Stanisław Tekieli – pisarz, tłumacz, redaktor. Studiował orientalistykę na UW i w Pekinie. Mieszkał w Chinach, USA, byłej Jugosławii, Niemczech, Rosji, Ukrainie. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, Batelle Memorial Institute of Technology w Columbus, Ohio. Publikował krótkie opowiadania w „brulionie” oraz w „Lampie i Iskrze Bożej”. Jest autorem świetnie przyjętego kompendium wiedzy o łacinie: „Burdubasta albo skapcaniały osioł, czyli łacina dla snobów”. Książka ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Adam Widmański – z wykształcenia lekarz, z zamiłowania – żeglarz. Polski wydawca, w latach 80. członek kierownictwa Niezależnej Oficyny Wydawniczej, jeden z twórców wydawnictwa W.A.B. Właściciel wydawnictwa Nautica. W 2008 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI