Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

22 listopada 2015 in Kultura by redakcja

„Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity” – nowy kryminał

Na literackim rynku debiutuje nowy kryminalny duet: Stanisław Tekieli i Adam Widmański. Wspólnie napisali „Porucznika Stawropulosa i tajemnicę Lewity” – wciągającą i zawiłą historię detektywistyczną z ludzkimi namiętnościami i wielką polityką w tle.

STAWROPULOS_300dpi_rgbKryminał przenosi nas do prowincjonalnego greckiego komisariatu ze znudzonym i będącym na wiecznym rauszu detektywem Konstandinosem Stawropulosem. Trafia mu się wyjątkowo paskudne śledztwo. Na Lewicie, maleńkiej wyspie greckiej, nocą, w drodze z tawerny na przystań, ginie bez śladu polska turystka. Tropów jest niewiele. Sprawa wygląda na nierozwiązywalną. Czy zmęczony życiem Stawropulos da radę ją rozwikłać? Okaże się, że jego polskie korzenie i słabość do języków obcych pomogą mu w śledztwie.

Spalone słońcem greckie wyspy, błękit Morza Egejskiego, elegancka, kameralna intryga z wielkimi sprawami w tle i intrygujący bohater – tak w skrócie opisałbym książkę „Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity”. A jeśli miałbym opisać ją jeszcze krócej, dwoma słowami, to powiedziałbym po prostu, że to świetny kryminał. Po skończonej lekturze aż chce się jechać do Grecji, żeby na własne oczy zobaczyć to, co opisali Tekieli i Widmański. Chociaż – trochę też strach – poleca książkę Wojciech Chmielarz, autor kryminałów i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru.

O autorach:

Stanisław Tekieli – pisarz, tłumacz, redaktor. Studiował orientalistykę na UW i w Pekinie. Mieszkał w Chinach, USA, byłej Jugosławii, Niemczech, Rosji, Ukrainie. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, Batelle Memorial Institute of Technology w Columbus, Ohio. Publikował krótkie opowiadania w „brulionie” oraz w „Lampie i Iskrze Bożej”. Jest autorem świetnie przyjętego kompendium wiedzy o łacinie: „Burdubasta albo skapcaniały osioł, czyli łacina dla snobów”. Książka ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Adam Widmański – z wykształcenia lekarz, z zamiłowania – żeglarz. Polski wydawca, w latach 80. członek kierownictwa Niezależnej Oficyny Wydawniczej, jeden z twórców wydawnictwa W.A.B. Właściciel wydawnictwa Nautica. W 2008 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI