PRACOWNIE w Warszawie

14-15 czerwca warszawscy artyści otwierają PRACOWNIE. Zapraszają mieszkańców stolicy do swoich miejsc pracy: pracowni lub mieszkań, ale także kawiarni i innych przestrzeni, które na co dzień służą im jako miejsca pracy twórczej. W projekcie wezmą udział m. in: Krzysztof M. Bednarski, Karolina Breguła, Mikołaj Długosz, Zuzanna Janin, Zbigniew Libera, Anna Niesterowicz, Ivo Nikic, Ola Wasilkowską, Dorota Kozieradzka, Olga Lubacz, Franciszek Orłowski, Michał Szuszkiewicz i Anna Niesterowicz.
Koncepcja projektu PRACOWNI nawiązuje do popularnego wydarzenia o nazwie Open Studios, które odbywa się w większości dużych ośrodków miejskich na świecie. Artyści raz lub kilka razy w roku zapraszają mieszkańców swoich miast do swoich pracowni, aby porozmawiać i zaprezentować swoje prace. W warszawskiej edycji weźmie udział kilkudziesięciu artystów – wybitnych przedstawicieli sztuki współczesnej oraz tych, który są dopiero na początku swojej drogi artystycznej. W swoich pracowniach zaprezentują coś przygotowanego specjalnie na tę okazję – instalację, wystawę, performance czy po prostu ofertę rozmowy lub możliwość uczestnictwa w procesie powstawania dzieła sztuki.

reklama

PRACOWNIE mają być dodatkowo odpowiedzią na potrzebę kontaktu twórców z odbiorcami ich dzieł i odwrotnie – odbiorców dzieł z ich twórcami. Kontakt sztuki z widzem zwykle odbywa się niemal wyłącznie za pośrednictwem mediatora, jakim jest instytucja. Artyści osobiście konfrontują się z widzami zazwyczaj podczas otwarć wystaw, gdzie jednak przbywa głównie profesjonalna publiczność. Rzadko nadarza się okazja na indywidualną rozmowę, zadanie twórcy pytania czy rozwianie wątpliwości dotyczących jego dzieł. PRACOWNIE to wydarzenie, które ma umożliwić kontakt z warszawskimi twórcami wszystkim zainteresowanym sztuką i życiem artystycznym.

PRACOWNIE to pierwsza impreza z planowanego cyklu corocznych wydarzeń o podobnym charakterze. Ze względu na rozproszone miejsca pracowni odwiedzanie zostanie podzielone na dzielnice, aby łatwiej było dotrzeć do kilku miejsc. Artyści i artystki będą obecni w swoich pracowniach w określonych godzinach w jednym dniu : 14 bądź 15 czerwca. W korzystaniu z oferty pomoże papierowa mapka miasta z zaznaczonymi na niej wszystkimi miejscami pracy artystów biorących udział w projekcie.

Wstęp do wszystkich pracowni oraz na wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Pełen program na www.pracownie.wordpress.com