„Prywatne wnętrze” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

MOCAK

Wystawa jest punktem obowiązkowym na mapie licznych kulturalnych wydarzeń wiosennego Krakowa. Prace pacjentów szpitala im. dr Józefa Babińskiego można oglądać do końca czerwca.

Mimo że w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie trwa właśnie zmiana ekspozycji, warto odwiedzić to miejsce ze względu na niezwykłą wystawę. Niezwykłą, ponieważ prezentującą to, co z reguły nie jest uznawane za sztukę ze względu na jej twórców, a co więcej – aby zobaczyć te prace w innych okolicznościach – trzeba by odwiedzić najstarszy szpital psychiatryczny w Krakowie. „Prywatne wnętrze” pokazuje wydobyte zza szpitalnych murów obrazy stworzone przez pacjentów.

Szpital im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie powstał na początku XX wieku jako Zakład dla Nerwowo i Umysłowo Chorych. Głównym założeniem kompleksu było stworzenie samowystarczalnego miasteczka, w którym sami pacjenci będą wykonywać większość potrzebnych im usług. Wybudowano piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, zadbano również o rozwój duchowy pacjentów, projektując kaplicę i teatr. Do dziś budynki zachwycają swoją architekturą i pomysłowością rozwiązań. Zastosowanie nowatorskich metod dotyczyło również pracy z pacjentami. Już po II wojnie światowej wprowadzono w szpitalu arteterapię. Dla wielu pacjentów był to pierwszy kontakt ze sztuką. Zyskali szansę rozwijania talentów, które bez pomocy mogłyby pozostać nieodkryte. Dla niektórych praca ze sztuką była wspomnieniem życia poza murami. Część pacjentów pozostawiła po sobie po kilkanaście prac, odpowiadających im powrotom do szpitala w związku z nawracającymi objawami choroby. Obecnie obrazy zapełniają ściany, tworząc kolorową mozaikę stadiów obłędu, poprawy zdrowia, prób odnalezienia siebie. Szpital nadal stosuje arteterapię w pracy z pacjentami, udostępniając im pracownie artystyczne, organizując plenery. Kolekcja jest aktualnie w trakcie dokładnej dokumentacji.

Pomysł na wystawę dojrzewał od dawna. Dział edukacji MOCAK-u współpracuje ze szpitalem już od prawie dwóch lat. Pacjenci uczestniczą w warsztatach dostosowanych do ich potrzeb, uczą się obcowania ze sztuką. Jednak nauka nie jest jednostronna. Wrażliwość na rzeczy nieoczywiste, dostrzeganie emocji w miejscach niedostrzegalnych dla znudzonego oka jest dla edukatorów niezapomnianym doznaniem. Kuratorki wystawy Elżbieta Sala, kierowniczka działu edukacji, i Magdalena Mazik, kierowniczka Biblioteki MOCAK-u, wybrały najciekawsze ich zdaniem prace, starając się umiejscowić je w kontekście twórczości Grupy Krakowskiej. Obrazy zostały powieszone w sąsiedztwie wielkich twórców reprezentowanych w Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Może kiedyś doczekamy podobnej wystawy w przestrzeni głównej.

Prywatne wnętrze, Biblioteka MOCAK-u

Wystawa otwarta w dniach: 12.04.2014 – 30.06.2014