1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Przedwojenna Łódź na najpiękniejszych fotografiach

Wydawnictwo RM
Wydawnictwo RM
Właśnie ukazało się drugie wydanie popularnego albumu o przedwojennej Łodzi. Choć niewielki, jest bardzo cenny, nie tylko dlatego że ocala pamięć po miejscach i zdarzeniach sprzed lat, ale przede wszystkim tłumaczy znaczenie małych ojczyzn. Dla mnie, urodzonej łodzianki to wyjątkowa lekcja. 

Jacek Reginia Zacharski - historyk i łodzianin, który większość życia przemieszkał na ulicy Składowej blisko Dworca Łódź Fabryczna, od zawsze podpatruje swoje miasto i zapisuje w pamięci każdy wart tego szczegół. Łódź nie jest bowiem miastem łatwym i komfortowym do życia, ale bez wątpienia bardzo ciekawym. Na zdjęciach widzimy wąskie, brukowane ulice, niespiesznych przechodniów i wszechobecne do dziś tramwaje - najszybszy i najbardziej skuteczny środek lokomocji.

To dzięki Zacharskiemu dowiedziałam się, że miasto założył legendarny Janusz, który w okolicach rzeki Strugi postanowił wysiąść z łódki i osiedlić się na stałe. Obecnie w tym miejscu znajduje się prawdopodobnie ulica Andrzeja Struga, którą codziennie chodziłam na zakupy. Dzięki zachowanym zapiskom i wspomnieniom mieszkańców autor przypomina czasy Juliana Tuwima, którego dom mijałam zawsze w drodze na dworzec. Ten sam, który niegdyś elegancki, stał się potem przedmiotem dowcipów, a w końcu ponad rok temu odsłonił nowoczesne i ogromne wnętrza. Teren dookoła też nie przypomina już tego sprzed lat. Powstało tam centrum kulturalno - wystawiennicze M1,  w planach są eleganckie sklepy, które zapełnią pasaże handlowe. I wreszcie ulica Piotrkowska nazywana miniaturą Łodzi. Ta ulicą przechadzał się m.in. wspomniany Tuwim, bo blisko mieszkał, a także słynna aktorka Hanka Ordonówna. Warto pamiętać, że w czasie II wojny Łódź nie uległa zniszczeniom tak znacznym jak Warszawa i wkrótce po wyzwoleniu to tu działała prężnie Łódzka Wytwórnia Filmowa. Powstawały filmy, seriale, do których budowano ogromne dekoracje w pobliskim tzw. Parku na Zdrowiu.

Jacek Reginia Zacharski wyjaśnia także, w jaki sposób rozwijał się w Łodzi przemysł włókienniczy, kto był wówczas najbogatszym fabrykantem, jak powstał słynny Pałac Poznańskich, znany z „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy. Pomysł na wspomnienie o Łodzi i pokazanie jej w albumie starych fotografii jest naprawdę świetny. Dzięki lekkiemu i ciekawemu stylowi autora poznałam miasto swoich przodków. Serdecznie wszystkich zachęcam do tej interesującej podróży w przeszłość mojego miasta.

 „Przedwojenna Łódź. Najpiękniejsze fotografie”, Jacek Reginia-Zacharski,Wydawnictwo RM 2017

Zobacz także: pielęgnacja urody

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze