Przegląd Filmów Chińskich w Warszawie

Współczesne kino chińskie rzadko gości na naszych ekranach. Warto więc skorzystać z okazji, jaką stwarza rozpoczynający się właśnie Przegląd Filmów Chińskich w Warszawie. Począwszy od 10 marca, przez cztery kolejne wtorki na Rynku Starego Miasta w Warszawie będą odbywały się projekcje filmów z Państwa Środka.
Przegląd jest organizowany przez Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej. Wszystkie filmy będą prezentowane w Piwnicy Largactil, Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie. Początek pokazów 19.00, wstęp wolny.

reklama

„Zagubienie”

dramat obyczajowy, reż Zhou Xiaowen, 2010 r., 94 min, 10.03.2015

Poruszająca opowieść o losie samotnej matki we współczesnych Chinach. Dziewiętnastolatka, Bai He zachodzi w ciążę. Niestety jej partner odchodzi, a na dodatek dziewczyna traci pracę. Mimo wszystko Bai He decyduje się urodzić dziecko. Chłopiec okazuje się być ciężko chory. Młoda matka nie ma pieniędzy na leczenie i staje przed trudnym wyborem

„Wiadomość”

thriller, reż. Chen Guofu i Gao Qunshu, 2009 r., 118 min, 17.03.2015

Thriller szpiegowski na podstawie powieści Mei Jia o tym samym tytule. Akcja filmu toczy się w 1942 r. w czasie japońskiej okupacji Nankinu. Miastem administruje kolaboracyjny rząd Wang Jingwei. W mieście dochodzi do serii zabójstw wysokich urzędników państwowych. Japońscy okupanci wraz z lokalną władzą prowadzą śledztwo.

 

„Nankin! Nankin! – Miasto życia i śmierci”

dramat, reż. Lu Chuan, historyczny, 2009 r., 132 min 24.03.2015

Na przełomie 1937 i 1938 r. w Nankinie, ówczesnej stolicy Chin doszło do wyjątkowo okrutnej rzezi ludności miasta przez żołnierzy japońskich. Gwałt nankiński należy do największych zbrodni dokonanych na cywilach i nadal dzieli chińską i japońską opinię publiczną. Film przedstawia wydarzenia widziane oczami dwóch żołnierzy – z chińskiej i z japońskiej armii.

„Smaki Chin”

dokument, reż. Chen Xiaoqing, Ren Zhangzhen, Cheng Gong, 2012 r., 50 min, 31.03.2015

Jest to odcinek z serii dokumentów wyprodukowanych przez chińską telewizję zatytułowany „Historia podstawowych artykułów spożywczych”. Film pokazuje, w jaki sposób Chińczycy „wyczarowali” dziesiątki dań tylko z mąki i ryżu. Widzowie poznają geografię kraju i historię upraw, które do dziś determinują nawyki żywieniowe mieszkańców Państwa Środka.