Przegląd włoskich filmów krótkometrażowych

W dniach 26-28 września zapraszamy wraz z Włoskim Instytutem Kultury do kina Luna na „Dziesięć dobrych powodów”, czyli przegląd włoskich filmów krótkometrażowych.
Przegląd powstał we współpracy z Centro Nazionale del Cortometraggio – Italian Short Film Center Torino

PROGRAM PROJEKCJI

26 września, godz. 18:00

La Baracca (Włochy, 2014, reż. Federico Di Corato, Alessandro De Leo, 28 min)
Latem, po separacji rodziców, dwóch małych braci spędza samotnie wakacje w domu babci na południu Włoch. Chłopcy, nie rozstający się z małą kamerą Hi8, zaczynają nawiązywać znajomości z miejscowymi dzieciakami i próbują zbudować sobie nowy dom na opuszczonych obrzeżach miasteczka: tytułowy barak, w którym mogliby czuć się wolni i niezależni.

Otto (animacja, 2015, Włochy, reż. Salvatore Murgia & Dario Imbrogno, 2 min)
Otto pokazuje w sposób metaforyczny i abstrakcyjny naturalny cykl zdarzeń, zamieniając niejednokrotnie role występująch postaci.

Bloodhound (Włochy, 2015, reż. Tommaso Landucci, 19 min)
Samuele, jadąc do swojej dziewczyny, która spędza wakacje w górskiej chacie, śmiertelnie potrąca psa starego myśliwego, mieszkającego w okolicy. Kierowany wyrzutami sumienia, zgadza się pomóc myśliwemu pochować zwierzę w lesie, ale kiedy wyprawa się przedłuża, zaczyna mieć podejrzenia co do prawdziwych intencji mężczyzny.

27 września, godz. 18:00

A Ciambra (Włochy, 2014, reż. Jonas Carpignano, 16 min)
A Ciambra opowiada historię jednej nocy młodego roma, mieszkańca Gioia Tauro w Calabrii.

Recuiem (Włochy, 2013, reż. Valentina Carnelutti, 20 min)
Kiedy Leo i jego młodsza siostra Annetta budzą się rano, ich mama Emma jeszcze śpi w swoim łóżku. Albo nie. Leo i Annetta spędzają sami cały ranek. Robią sobie śniadanie, bawią się, bałaganią. Czekają. Doświadczają życia bez mamy, do czasu nadejścia babci i partnera mamy, Gabriele. Do czasu, kiedy niepewność zamieni się w pewność.

Thriller (reż. Giuseppe Marco Albano)
Czternastoletni Michele, zagorzały fan Michaela Jacksona, mieszka w zanieczyszczonym, robotniczym Taranto. Kiedy ojciec oświadcza, że nie będzie mógł go zawieźć na przesłuchanie do telewizyjnego show z powodu planowanego strajku w fabryce, w której pracuje, Michele świat wali się na głowę. Jednak marzenia chłopca okazują się silniejsze od problemów dorosłych. Dzięki Michele i jego pragnieniom, uwaga świata zostanie skierowana na kwestię robotników z Taranto. A wszystko to przy dźwiękach wielkiego przeboju Króla Popu.

28 września, godz. 18:00

America (dokument, Włochy, 2013, reż. Alessandro Stevanon, 13 min)
Dłonie wyrabiające ciasto, szmer sypkiej mąki, turkot maszyny do szycia, szept modlitwy między kolejnymi koralikami różańca, świst pociągu, cisza identycznych dni, dziedziniec, którego już nie ma i życie, które jest poezją. Głos, nostalgiczny i przejmujący jak wspomnienia, który to życie opowiada.

Office Kingdom (animacja, Włochy, 2014, reż. Eleonora Bertolucci, Salvatore Centoducati, Giulio De Toma i Ruben Pirito, 7 min)
Co, do jasnej cholery, robi urzędniczka z gminnego biura, kiedy znika za tylnymi drzwiami z waszym cennym dokumentem w dłoni? W urzędzie gminy klient czeka na przyjęcie swojego podania, ale dla obsługującej go pracownicy zdobycie odpowiedniej pieczątki okaże się nie lada wyzwaniem. Spojrzenie na biurokrację z innego punktu widzenia.

Gas station (Włochy, 2015, reż. Alessandro Palazzi, 11 min)
Rashid i Jamal są imigrantami, którzy pracują nocą na całodobowej stacji benzynowej w Rzymie: przewijają się przez nią wyzwolone dziewczyny, włóczędzy, ojcowie, policjanci po służbie. Ludzie samotni, snujący się nocą po mieście, którym prędzej czy później zabraknie paliwa.

Uccello molto serio (Włochy, 2013, reż. Lorenza Indovina, 14 min)
Matteo po raz pierwszy w życiu zdradził swoją żonę, Marę, która wyjechała na wakacje nad morze. Spędził upojną noc w towarzystwie przypadkowo poznanej Angeli. Budzi się rano z bólem głowy i błogim wspomnieniem minionej nocy. Gdy dostaje wiadomość od żony, która informuje go o swoim wcześniejszym powrocie spowodowanym nieprzewidzianymi okolicznościami, wpada w panikę. Stara się ukryć dowody swojej niewierności, ale kierowany lękiem przed zdemaskowaniem i wyrzutami sumienia, wpada w paranoidalną spiralę, a jego nieporadna próba naprawienia szkód, spowoduje kolejne.

Pokazy filmów z polskimi napisami.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Odbiór wejściówek wyłącznie w kasie kina.
http://www.kinoluna.pl/