Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

screen z filmu Puste noce
screen z filmu Puste noce
30 października 2015 in Kultura by redakcja

„Puste noce”. Ludowe rytuały oswajania śmierci

Ogromnie trudno poradzić sobie z przeżyciami po stracie najbliższych i taki stan rzeczy nie zmienia się od wieków. Film „Puste noce” opowiada o obrzędzie wpierania żałobników w pierwszych dniach po śmierci bliskiej osoby, który do tej pory jeszcze występuje na wsiach w Polsce. Dokument jest dostępny online w pełnej wersji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Film prezentuje obrzęd widziany oczami badaczy i praktyków kultury, a także w w jego naturalnej formie – opisywany przez uczestników z małych lokalnych społeczności, w których „puste noce” są nadal praktykowane.

Dokument stwarza doskonałą okazję do przemyśleń dotyczących psychologii tego obrzędu żałoby, radzenia sobie z odchodzeniem bliskich. Uczestnicy rytuału skupiają się wokół żałobników, żeby pomóc im przeżyć okres godzenia się ze śmiercią i nie zostawiać ich w tym czasie samotnie.

‌Autorzy „Pustych nocy” wracają do źródeł tradycji. Literaturoznawca, prof. dr hab. Alina Nowicka-Jeżowa wiąże jej początki z kulturami pierwotnymi, przedchrześcijańskimi, gdy moment przejścia był bardzo ważny i bacznie obserwowany. Nasi przodkowie wspierali duszę w jej przekraczaniu granicy „tamtego świata”. Rytuały miały uchronić ją przed zagubieniem, dezorientacją, niepewnością, pomagały w poszukiwaniach odpowiedniej drogi. Z filmu dowiemy się, na czym polegają te praktyki i jaka jest ich symbolika.

Film „Puste noce” w pełnej wersji dostępny jest tutaj.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI