Rekordowa suma za „Hobbita” z dedykacją Tolkiena

"Hobbit. Niezwykła podróż"
mat. prasowe

Londyński dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał oryginalne wydanie powieści za 137 tys funtów. To dwukrotnie więcej, niż się spodziewano.

reklama

Egzemplarz zawiera ręczną dedykację po elficku, w jednym z języków, którym posługiwali się stworzeni przez Tolkiena bohaterowie Śródziemia. Autor napisał ją dla Katherine (Kitty) Kilbride, jednej dla swoich studentek na uniwersytecie w Leeds w latach 20.

Hobbit, czyli tam i z powrotem” ukazał się w 1937 i opowiada dzieje wyprawy krasnoludów po skarb przodków skrywany w Samotnej Górze i strzeżony przez smoka Smauga. Wkrótce po wydaniu „Hobbita” Tolkien rozpoczął pracę nad kolejna książką, ale „Władca pierścieni” pojawił się na rynku długo później, dopiero w 1954.

Powieść została zekranizowana przez nowozelandzkiego reżysera Petera Jacksona w 3 częściach „Hobbit. Niezwykła podróż” , „Hobbit. Pustkowie Smauga”, „Hobbit. Bitwa Pięciu Armii”. Na polski była tłumaczona trzykrotnie. Pierwsza wersja, ze wspaniale przełożonymi przez poetę Włodzimierza Lewika fragmentami wierszowanymi, wyszła w 1960 spod ręki Marii Skibniewskiej. To tłumaczenie, od lat dostępne nakładem Wydawnictwa Iskry, jest do dziś najbardziej powszechne w Polsce.