Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1 kwietnia 2014 in Kultura by Iza Michalewicz

Reportaże „Życie to za mało”, Po prostu żegnaj

Dwadzieścia cztery poruszające historie o stracie: życia, miłości, dzieci, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary. Nowość Wydawnictwa Zwierciadło „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” już w sprzedaży.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Opolu wszyscy pamiętają tamtą matkę: ładna, ciemnowłosa, zadbana. Uczepiony jej ręki siedmiolatek przestępował z nogi na nogę. Obok stała przestraszona dziewięcioletnia dziewczynka.

– Chciałabym zostawić u was swoje dzieci, bo wyjeżdżam do pracy za granicę – oznajmiła kobieta psychologom.

Konsternacja. Bo jak wytłumaczyć matce, że dzieci nie powinno się zostawiać z takiego powodu?

– Nie można nagle, proszę pani, przestać być matką, bo się chce wyjechać do pracy – odezwał się w końcu zszokowany psycholog.

Ale kobieta nie dawała się przekonać. Mówiła, że nie ma za co utrzymać dzieci i wyjazd ich finansowo uratuje. Psycholog rozmawiał z nią ponad dwie godziny. Tłumaczył, że sąd uzna to za porzucenie i odbierze jej prawa rodzicielskie.

– Jak wrócę, to na pewno je odzyskam! – matka na to. W tym czasie chłopczyk nie puszczał jej ręki.

– Mamusiu, błagam cię, nie zostawiaj nas. Ja będę ci we wszystkim pomagał, nie będziesz już musiała pracować, tylko proszę cię, nie wyjeżdżaj – płakał.

– Wyszła na chwilę do toalety i zniknęła – wspomina Barbara Juszczak z opolskiego ośrodka. – Dzieci wpadły w rozpacz. Jeszcze przez dwa tygodnie nasz pracownik odwiedzał je w domu dziecka. Potem zaczęły uczyć się życia bez matki. Historia z Opola to druga twarz polskiej emigracji. O masowym exodusie Polaków zwykło się mówić tylko w kategoriach ekonomicznych: od 1990 roku z kraju wyjechały prawie dwa miliony ludzi, dla których praca w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech to szansa na zdobycie zawodowych doświadczeń, dyplomów zachodnich uczelni, a przede wszystkim pieniędzy. Ale emigracja to także zjawisko o wymiarze społecznym. Rozbite rodziny, małżeństwa funkcjonujące latami na odległość, samotność dzieci podrzucanych na czas wyjazdu do domów dziecka, dziadków, sąsiadów…

Bo emigrujący Polak rzadko wyjeżdża ze swoją rodziną.

– Brytyjczycy zauważyli, że osiemdziesiąt procent Polaków dociera na Wyspy samotnie – mówi doktor Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlatego socjolodzy coraz głośniej mówią o tym, że za emigrację – oprócz niewątpliwych zysków – przyjdzie nam też zapłacić wysoką cenę. I nie tylko w postaci mniejszego PKB czy braku rąk do pracy.

– Obawiam się, że będziemy musieli zmierzyć się z kompletnym upadkiem rodziny, a najbardziej dotknie to właśnie dzieci – mówi profesor Romuald Jończy, ekonomista i demograf z Uniwersytetu Opolskiego.

Beata Rostocka, zastępca dyrektora mops-u we Wrocławiu, ciemną stronę emigracji zobaczyła na własne oczy, gdy kilka tygodni temu przyszła do niej trzydziestoletnia pielęgniarka jednego z tutejszych szpitali. Przyprowadziła ze sobą dwoje dzieci: roczne i trzyletnie. „Chciałabym zostawić je w domu dziecka, bo nie mam z kim – powiedziała. – Dostałam ofertę pracy w Anglii, muszę wyjechać na kilka miesięcy”. – Wyjaśniłam jej, że to niemożliwe, przecież dla dziecka to trauma, poczuje się odrzucone przez mamę – opowiada zdenerwowana dyrektorka.

Ale kobieta była agresywna. Zarzucała urzędniczce, że uniemożliwia jej zarobienie pieniędzy na dzieci. W końcu dyrektorka ustąpiła: „Dobrze, ale jutro zgłaszam do sądu, że pani zostawiła dwoje dzieci i wyjechała do Anglii. I jestem pewna, że sąd zawiesi pani wykonywanie władzy rodzicielskiej. I może nie będzie miała pani po kogo wracać”. Wtedy kobieta wyszła i trzasnęła drzwiami.

– W żadnym domu dziecka się nie pojawiła – zamyśla się Rostocka.

– Sądzę jednak, że to dopiero początek. Takich rodziców będzie więcej. Jest już przecież Asia…

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI