Rusza festiwal filmu koreańskiego

Warsaw Korean Film Festival

Dziś rozpoczyna się II edycja festiwalu kina koreańskiego – jedynego przeglądu, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce. W programie znalazło się siedem filmów oraz wykład o kinie koreańskim i spotkanie z reżyserem filmu kostiumowego „Królewski Krawiec”.

Wzrost znaczenia kultury południowokoreańskiej zwanej Hangul czyli „Koreańską falą” obserwuje się od początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy Korea Płd. odnowiła gospodarcze stosunki z Chinami. Wraz z wielkim sukcesem „Oldboya“ Park Chan-wooka w 2003 roku, świat zwrócił oczy w stronę kinematografii koreańskiej. O południowokoreańskich filmowców upomniało się także Hollywood. „Oldboy“ doczekał się swojej amerykańskiej wersji w 2013 roku , a w 2015 roku Park Chan-wook nakręcił swój hollywoodzki debiut „Stoker“. Europa może pozazdrościć Korei wiernej publiczności. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w tamtejszych kinach.

Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich w warszawskim kinie KULTURA to unikalna okazja, żeby poznać nowe kierunki rozwoju filmografii, oscylującej między kinem komercyjnym i artystycznym.„Udało nam się sprowadzić do Warszawy zestaw filmów, który dobrze oddaje ducha kinematografii koreańskiej. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowem – różnorodność. Siedem filmów i siedem różnych spojrzeń na kino koreańskie. Siedem portretów Korei Południowej, a wszystko przepełnione emocjami, które tak cenimy w kinie”, mówi Joanna Łapińska, przewodnicząca rady programowej festiwalu. Założeniem festiwalu jest promowanie kultury koreańskiej w Polsce. Dlatego oprócz filmowych pokazów organizatorzy zapraszają również do Klubu Filmowego The Warsaw Korean Film Festival 2016.

Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpocznie się głośnym filmem „Służąca” Park Chang –wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes. Film został okrzyknięty przez krytyków Variety mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Po pracy w Hollywood nad „Stokerem” reżyser z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.

Warto również zwrócić uwagę na dzieło Honga Sang-soo, nazywanego dandysem koreańskiej kinematografii. Za jeden z ostatnich obrazów „Teraz dobrze, wtedy źle” otrzymał w ubiegłym roku główną nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.

Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy „Królewskiego krawca”. To niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji ostatnich lat w światowym kinie. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy.

Dobre kino artystyczne reprezentuje produkcja „Na jej miejscu” Alberta Shina, intymna opowieść, pięknie i poruszająco portretująca trudne relacje między trzema kobietami.

Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, „Wewnętrzne piękno”. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?

W programie znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku, takie jak „Weterana”, komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina, oraz superprodukcja „Zabójstwo”, której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.

więcej: www.facebook.com/warsawkoreanfilm

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link