Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Warsaw Korean Film Festival
Warsaw Korean Film Festival
26 października 2016 in Kultura by redakcja

Rusza festiwal filmu koreańskiego

Dziś rozpoczyna się II edycja  festiwalu kina koreańskiego – jedynego przeglądu, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce. W programie znalazło się siedem filmów oraz  wykład o kinie koreańskim i spotkanie z reżyserem filmu kostiumowego „Królewski Krawiec".

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wzrost znaczenia kultury południowokoreańskiej zwanej Hangul czyli „Koreańską falą” obserwuje się od początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy Korea Płd. odnowiła gospodarcze stosunki z Chinami. Wraz z wielkim sukcesem „Oldboya“ Park Chan-wooka w 2003 roku, świat zwrócił oczy w stronę kinematografii koreańskiej. O południowokoreańskich filmowców upomniało się także Hollywood. „Oldboy“ doczekał się swojej amerykańskiej wersji w 2013 roku , a w 2015 roku Park Chan-wook nakręcił swój hollywoodzki debiut „Stoker“. Europa może pozazdrościć Korei wiernej publiczności. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w tamtejszych kinach.

Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich w warszawskim kinie KULTURA to unikalna okazja, żeby poznać nowe kierunki rozwoju filmografii, oscylującej między kinem komercyjnym  i artystycznym.„Udało nam się sprowadzić do Warszawy zestaw filmów, który dobrze oddaje ducha kinematografii koreańskiej. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowem – różnorodność. Siedem filmów i siedem różnych spojrzeń na kino koreańskie. Siedem portretów Korei Południowej, a wszystko przepełnione emocjami, które tak cenimy w kinie”, mówi Joanna Łapińska, przewodnicząca rady programowej festiwalu. Założeniem festiwalu jest promowanie kultury koreańskiej w Polsce. Dlatego oprócz filmowych pokazów organizatorzy zapraszają również do Klubu Filmowego The Warsaw Korean Film Festival 2016.

Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpocznie się głośnym filmem „Służąca” Park Chang –wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes. Film został okrzyknięty przez krytyków Variety mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Po pracy w Hollywood nad „Stokerem” reżyser z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.

Warto również zwrócić uwagę na dzieło Honga Sang-soo, nazywanego dandysem koreańskiej kinematografii.  Za jeden z ostatnich obrazów „Teraz dobrze, wtedy źle” otrzymał w ubiegłym roku  główną nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.

Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy „Królewskiego krawca”. To niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji ostatnich lat w światowym kinie. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy.

Dobre kino artystyczne reprezentuje produkcja „Na jej miejscu” Alberta Shina, intymna opowieść, pięknie i poruszająco portretująca trudne relacje między trzema kobietami.

Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, „Wewnętrzne piękno”. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?

W programie znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku, takie jak „Weterana”, komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina, oraz superprodukcja „Zabójstwo”, której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.

więcej: www.facebook.com/warsawkoreanfilm


Strefa zakupów


tytulowa_braun-1

Praktyczny prezent pod choinkę? List do Świętego Mikołaja

Drogi Święty Mikołaju! Nie wiem, czy nie uznasz tego za niegrzeczne zachowanie, ale piszę do Ciebie z zuchwałym apelem – nie lansuj się nadmiernie przy ...
km_tyt

Prezent dla kobiety. Przewodnik po świecie zmysłów.

Zastanawiasz się, co kupić w prezencie mamie, żonie, siostrze, córce, przyjaciółce? Sięgnij po uniwersalny i prosty klucz, którym będziesz kierować się przy wyborze – zmysły. ...
grafika-tytulowa

Prezent dla osoby, o której niewiele wiesz

Jaki prezent wybrać dla osoby, którą tak naprawdę słabo znasz? Nie wiesz, czym się interesuje, o czym marzy i co lubi. W takim wypadku bezpiecznym ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI