Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

15 października 2014 in Kultura by redakcja

Spektakl „Różewicz z odzysku”

Spektakl jest epitafium, poświęconym wielkiemu poecie, który był od wielu lat zaprzyjaźniony z twórcami Lothe Lachmann Videoteatru Poza. „Różewicz z odzysku”według scebariusza i w reżyserii Piotra Lachmanna 16 października 2014 roku, o godz. 20.00 w Pałacu Szustra

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zrealizowano w nim parę spektakli bazujących na unikalnych nagraniach rozmów z „poetą śmietników”, autorem poematu „Recycling” (ostatnio spektakl „Ja im jeszcze pokażę. Hommage à Różewicz”, 2013).

Na tej bazie powstały dwa poetyckie filmowe dokumenty w reżyserii Piotra Lachmanna, pierwsze dwie części różewiczowskiego wideotrypyku, p.t. „Tadeusz Różewicz: Twarze” (2012) i „Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” (2014) ­ oba wyprodukowane przez ODRA Film (Wrocław) i Media Kontakt (Warszawa) i prezentowane m.in. na Festiwalu Różewicz Open w Radomsku.

W wierszu „Druga tajemnica poety”, czytamy: „poeta ma lat 90/ i ma lat 9/ i lat 900/ albo ma lat 80/ ma lat 8/ i ma lat osiemset”. 9 października 2014 autor tego wiersza, Tadeusz Różewicz, skończyłby 93. Rozpoczęło się drugie życie poety, pośmiertne, cyrkulacja w obrębie kultury, która zabiła poezję. Tak to widział Różewicz: „śmierć poezji” ogłosił już w 1968.

Narzuca się pytanie, czy istnieje mimo tego jakaś forma przetrwania. W czytanym przez siebie wierszu „Życie” Tadeusz Różewicz cytuje Gottfrieda Benna: „kto mówi, ten nie umarł”. Ten cytat można uznać za algorytm wieczoru w Pałacu Szustra, który odbędzie się w tydzień po owej 93. rocznicy urodzin poety ­ pierwszej obchodzonej już bez niego.

W spektaklu „Różewicz z odzysku” zmarły poeta mówiący o sobie i swoich wierszach, ale i o innych poetach, wydaje się być niezmiennie żywy i skory do podjęcia dialogu w widzami; ten bolesny paradoks stanie się motywacją próby elektronicznego, wirtualnego wskrzeszenia poety, który we wczesnym wierszu „Lament”, w legendarnym, debiutanckim „Niepokoju” z 1947 roku pisał: „Nie wierzę w grzechów odpuszczenie/ nie wierzę w ciała zmartwychwstanie”.

Wiele dziesięcioleci później w nagraniu wideo komentuje te słowa tak: „Sytuacja była prosto przeze mnie określona w tym bardzo wczesnym wierszu. Potrzeba, żeby wydłużyć perspektywę życia w wieczność, w ogóle przestała istnieć.” Dodaje jednak, już mniej radykalnie: „Być może łączyło się to z doraźną sytuacją, kiedy życie trwało tylko od godziny do godziny, od dnia do dnia…”

W wideosekwencji „Wieczny powrót”, Różewicz rozważa problem, który stał się popularny za sprawą Nietzschego. Kategorycznie odrzuca wszelki powrót, pod jakąkolwiek postacią: „Broń Boże, żebym miał w postaci jakiegoś żywego organizmu się gdzieś zjawić i zacząć znów jeść, i trawić, tyle że jako kobieta, czy wielbłąd, czy kot, czy pies, czy powiedzmy inny poeta. (…) Mnie to jest w ogóle do niczego niepotrzebne. Wprost przeciwnie ­ wywołałoby to we mnie ciągły niepokój, dalszy ciąg…”

A jednak Różewicz godzi się na powrót w kulturze, w sztuce. Po obejrzeniu fragmentu wideospektaklu „KaBaKai”, opartego na egipskiej wierze w wieczny żywot zmarłego pod postacią obrazu idealnego, spontanicznie dopuszcza tego typu zmartwychwstanie jako jedyną możliwość. Okazuje się teraz, że wieloletnie nagrania z poetą, realizowane przez Piotra Lachmanna, miały i tę ukrytą intencję.

Teraz los poety Tadeusza Różewicza, jego kulturowa nieśmiertelność, zależą od tego, kto i jak zrozumie przesłanie jego poezji; czy brutalna rewolucja w kulturze, której jesteśmy świadkami i uczestnikami, a które doprowadziła to wyparcia tradycyjnych wierszy przez internetowe memy, poradzi sobie z dziedzictwem poety, ukształtowanego przez wojnę, (nie)realny socjalizm i wczesny konsumpcjonizm.

Nagrania są, obok samych wierszy, bezcennym źródłowym materiałem, przybliżającym postać i myślenie poety. Specyfika wideo, tej „blisko­wizji”, przewrotność wątpiących w przyszłość poezji wierszy Różewicza, pomogą Go wskrzesić choćby na czas trwania spektaklu, w którym oprócz samego poety udział wezmą:

  • (wirtualnie) Ryszard Przybylski, Wojciech Siemion, Jarosław Boberek i Paula Kajzar
  • (na żywo) aktorzy: Jolanta Lothe i Bogusław Kierc, muzyk Daniel Pigoński i Piotr Lachmann w roli vidżeja.

fot. Piotr Lachmann, mat.spektalu


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI