1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Agata Olek - artystka, która ubiera świat

materiały prasowe
materiały prasowe
Zobacz galerię 8 Zdjęć
W jej CV znajduje się tak obfita lista projektów, że zdaje się, jakby okryła swoimi szydełkowymi robótkami cały świat. Ostatnio swojego kostiumu doczekał się nawet gigantyczny aligator w słonecznym Sao Paulo.

Agata Oleksiak pochodzi z  Rudy Śląskiej, żyje i pracuje w Nowym Jorku, gdzie od 12 lat mieszka na Brooklynie, choć to za wiele powiedziane, ponieważ ślady jej bytności widać niemal wszędzie. - Jestem bezdomna i przemieszczam się z paczkami moich robótek, pokrywając nimi świat wedle własnego upodobania – cytuje artystkę portal TVN24.

Na placu zabaw w Sao Paulo spędziła szydełkując kilka tygodni. Dzieło "Crocheted Jacaré" jest częścią brazylijskiej wystawy, zorganizowanej tego lata, w ramach SESC Arts 2012. W tym samym czasie zaprezentowała wnętrze jej włóczkowego mieszkania w Waszyngtonie, w Smithsonian American Art Museum. Ekspozycję można oglądać do 13 lutego 2013 r. Latem 2011 r. wystawiała swoje prace pod hasłem „The Bad Artists Imitate, The Great Artists Steal” (Źli artyści naśladują, wielcy artyści kradną) w nowojorskiej galerii Jonathan LeVine Gallery.

</a>

Olek - taki jest pseudonim artystyczny Agaty i tak lubi być nazywana - jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i La Guardia Community College w Nowym Jorku. Szydełkować zaczęła już w liceum, ale jej robótki zamieniły się w sztukę dopiero zagranicą. Wyemigrowała do Nowego Jorku, na początku była sprzątaczką, ale chciała tworzyć. Wymyśliła, że najprostszym narzędziem będzie szydełko. Pierwszym odzianym w jej robótki przedmiotem była drabina, stała się również pierwszym sprzedanym dziełem. Olek używała jej do montowania swoich prac w galerii. Pewnego dnia zauważyła, że drabina stoi na środku sali, okazało się, że ktoś ją kupił i zaproponował, żeby dołączyć do kolekcji.

Do tej pory „obszydełkowała” własne mieszkanie na Manhattanie, dom, katowickie koparki,  samochód, rower, wózek dziecięcy, studnię i wiele innych ruchomych i nieruchomych obiektów. Kostiumy tworzy również dla ludzi. Później organizuje z nimi happeningi, między innymi w Berlinie pod bramą Brandenburską i w Nowym Jorku na Times Square. Zasłynęła, gdy ubrała nowojorskiego „Szarżującego Byka”, symbol Wall Street. Zrobiła to w Wigilię Bożego Narodzenia, zaraz po wieczerzy wigilijnej - nielegalnie, tak jak sam byk nielegalnie pojawił się w tym miejscu. Pojechała na akcję z kolegą, który filmował całe zdarzenie. W pewnym momencie zainteresowali się nimi policjanci, ale pozwolili skończyć dzieło. Olek zażartowała, że jest zima i trzeba okryć zwierzę. Następnego dnia zaczął się szum w mediach.

- Stwarzam drugą skórę dla obiektów i środowisk, aby dać im nową tożsamość – opowiada artystka. Ważne są dla niej zarówno ekspozycje w galeriach i na wystawach zbiorowych (uczestniczyła np. w Biennale w Wenecji), jak i street art. Uprawia jego odmianę – stworzone przez Magdę Sayeg knit graffiti, w ramach którego kobiety osłaniają miejskie obiekty  kolorowymi włóczkami (. Docenia również dorobek guru sztuki ulicznej Banksy'ego. Dla niego wydziergała słynną .

Jako reprezentantka włóczkowego street artu Olek występowała na poznańskim festiwalu "No Women No Art", gdzie ubrała Starego Marycha, pomnik fikcyjnego poznaniaka na rowerze, postać, którą stworzył Juliusz Kubla na potrzeby radia i samochód przed CK Zamek. Niestety włóczkowy kombinezon Marycha nie przypadł do gustu chuliganom, spalili go po kilku dniach.

W kwietniu, w ramach Street Art Katowice Festival, Olek odziała stojące przed "Spodkiem" koparki. Pomagało jej w tym 70 wolontariuszek. Pieniądze na projekt dostała od nowojorskiego sponsora. W lutym artystka organizowała specjalne warsztaty w katowickiej BWA. Opowiada, że projekty galeryjne stara się realizować sama, w street arcie liczy na pomoc innych kobiet.

Olek jeszcze nie skończyła, szydełkuje. Ciekawe co jeszcze ubierze w swój kolorowy kostium? W jednym z wywiadów mówiła o .

[iframe src="https://www.youtube.com/embed/zT0HhNvDFRQ" frameborder="0" allowfullscreen" width="100%" height="315-->

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze