1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Tak się bawi stolica! Wystawa na Podzamczu

mat.pras.wystawy „Tak się bawi (tak się bawi) sto-li-ca\
mat.pras.wystawy „Tak się bawi (tak się bawi) sto-li-ca"
Zobacz galerię 10 zdjęć
Od 3 lipca do 23 sierpnia 2015 na Podzamczu zawisną czarno-białe zdjęcia Warszawiaków z latach 50. i 60.

Od 3 lipca do 23 sierpnia 2015 na Podzamczu zawisną czarno-białe zdjęcia z Warszawy w latach 50. i 60. Plenerowa wystawa „Tak się bawi (tak się bawi) sto-li-ca. Warszawskie rozrywki na fotografiach ze zbiorów Ośrodka Karta” została przygotowana przez Stołeczną Estradę z okazji 60-lecia istnienia.

„Te zdjęcia są unikatowym świadectwem epoki. Troje wybitnych fotoreporterów: Romuald Broniarek, Irena Jarosińska i Jarosław Tarań, przez kilka dekad, uważnie obserwowało bawiącą się Warszawę. Bywało – dzień po dniu” – mówi kurator ekspozycji Łukasz Modelski.

Na archiwalnych kadrach miasto urzeka witalnością. Tereny nad rzeką przypominają nadmorski kurort: leżaki, koce, ręczniki zapełniają każdy skrawek przestrzeni. Są rodzinne zabawy, chlapanie w rzece i długie kolejki, by popłynąć statkiem do Młocin. Na potańcówkach, podczas których na żywo przygrywa orkiestra bawią się setki par. Ci, którzy spędzają czas bliżej centrum, oglądają Pod Pałacem Kultury modelki na wybiegach. Można pójść coś zjeść, a przy okazji obejrzeć jedną z wielu rewii w lokalach gastronomicznych. Nikt się nie nudzi. Są przecież jeszcze turnieje szachowe na świeżym powietrzu, konkursy chodzenia na szczudłach i podnoszenia ciężarów... Życie wiruje tak jak legendarna karuzela na Bielanach.

„Troje artystów fotografów spogląda na rozmarzone miasto w sposób, w jaki widział je Miron Białoszewski, Leopold Tyrmand czy Marek Nowakowski. Warto przez chwilę popatrzeć na Warszawę ich oczami. Jak 60 lat temu pisał Tyrmand: Jest do cholery młodych, pod kinami i na dworcach, na zabawach i na plażach”, dodaje kurator wystawy.

Autorzy fotografii:

  • Romuald Broniarek (1931-2013) – warszawianin, fotograf-samouk, fotoreporter przez całe życie zawodowe, aż do 1990 roku, związany z tygodnikiem “Przyjaźń”, organem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zajmował się głównie fotoreportażem propagandowym pozwalając sobie jednak na fotografię rodzajową, „nieoficjalną”. Samorodny talent o naturalnej wrażliwości.
  • Irena Jarosińska (1924-1996) – artystka i fotoreporterka. Fotografowała wieś dla czasopism rolniczych, z czasem pracowała dla słynnego tygodnika “Świat” zrzeszającego najnowocześniejszych w tamtej epoce polskich fotoreporterów oraz dla ekskluzywnego, nowoczesnego i „eksportowego” miesięcznika „Polska”. Jej zdjęcia, nawet te reporterskie, noszą w sobie widoczne cechy fotografii artystycznej.
  • Jarosław Tarań (1930-1994) – fotoreporter dziennika  „Express Wieczorny”, współpracownik tygodnika  „Nowa Wieś”. Dla redakcji popularnej popołudniówki zaczął pracować w roku 1956, sześć lat później był już etatowym fotografem  „Expressu” zajmującym się przede wszystkim tematyką warszawską. Lata 1962-1989 to w jego pracy nieprzerwany ciąg dokumentacji życia codziennego stolicy.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze