Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Metoda

Robert Jaworski
13 kwietnia 2011 in Teatr by Magdalena Bartnik
„My nie szukamy dobrego człowieka, który udaje skurwysyna. Szukamy skurwysyna, który udaje dobrego człowieka” oznajmiają kandydatowi na dyrektora w korporacji rekruterzy. I po tych słowach z widowni słychać gromki śmiech. Czarny humor?

Ale nie jest to komedia. „Metoda” obnaża bezwzględne i zdehumanizowane sposoby, jakie stosuje się w nowoczesnych korporacjach. Sposoby rekrutacji (określane jako metoda Gronholma), ale także relacji międzyludzkich, dzikiej rywalizacji, osiągnięcia celu za wszelką cenę. Pokazuje smutny, brzydki i okrutny świat.

Wszystko dzieje się w jednym pomieszczeniu, które służy do celów rekrutacyjnych. Mamy tu teatr w teatrze. Aktorzy grają psychologów, którzy wcielają się, a właściwie podszywają pod konkurentów. Ich jest troje, kandydat jeden. Przez całą sztukę nie wiadomo kto jest kim i na tym polega gra, w którą wciągnięty zostaje widz. Kandydat poddany jest szeregowi testów, sprawdza się jego nieczułość, nieludzkość, niewrażliwość, odczłowieczenie.

Metoda, którą stosują rekruterzy jest psychopatyczna i przerażająca. Oparta na manipulacji, strachu, szantażu. Ale pojawia się tu absurd i groteska, gdy czwórka zdana jest na siebie samych, zamkniętych w pomieszczeniu jak na bezludnej wyspie. A wystarczy wyjść, żeby to przerwać. „Metodę” ogląda się w napięciu jak zagadkę kryminalną, aby nie umknęło ani jedno zdanie, które może zaważyć na jej rozwikłaniu. Jednak na końcu okazuje się, że nie chodzi o żadną zagadkę, może raczej o zagadkę człowieczeństwa?…

 „Metoda”, Jordi Galceran, reż. Piotr Łazarkiewicz, obsada: Maria Seweryn, Tomasz Karolak, Rafał Mohr, Karol Wróblewski. Teatr Polonia.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI