Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

12 lipca 2017 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Terapeutka”. Kolejny debiut w polskim kryminale

W szary listopadowy poranek w ogrodzie gabinetu terapeutycznego zostają znalezione zwłoki dziecka. Mimo początkowych oporów główna bohaterka powieści Bernadety Prandzioch, psycholożka Marta Szarycka – szybko zostaje wciągnięta w świat zbrodni.

Martę poznajemy w świetnym momencie jej życia, u progu dobrze zapowiadającej kariery. Jest atrakcyjną singielką po trzydziestce, która bardzo podoba się mężczyznom, pacjentowi Grzegorzowi i policjantowi Robertowi w szczególności. Nie inaczej ocenia ją syn sąsiadki. Psycholożka nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak przygodny seks może pokrzyżować plany życiowe. Jak na dobrą powieść kryminalną przystało, kobieta początkowo wcale nie chce mieszać się w sprawy śledztwa, bagatelizuje nawet dziwne SMS-y. Wszystko na próżno, bo wir zdarzeń wkrótce ją wciąga i zmusza do zmierzenia się z przeszłością.

Czytelnik stopniowo wchodzi w codzienny, pozornie dobrze poukładany świat bohaterki. Pełen ludzkich cierpień, intensywnych relacji z pacjentami, ale i odległych traumatycznych wspomnień. Sojusznikiem Marty, który w pewnym momencie też zaczyna się dziwnie zachowywać, jest szef poradni terapeutycznej, Adam. Okoliczności śledztwa sprawią, że konieczność okłamywania przyjaciela okaże się dla psycholożki trudna do zniesienia.

Prandzioch jest z wykształcenia psychologiem, więc ciekawa konstrukcja tytułowej postaci nie dziwi (podobnie jak dbałość o realia pracy psychologów). Brak umiejętności budowania bliskich relacji z mężczyznami, uciekanie od odpowiedzialności i szczerości w relacjach – to zachowania typowe dla kogoś, kto cierpi i  głęboko ukrywa swój smutek. Tak jest Marta. Jej szybkie, pozbawione głębszej refleksji życie do niczego dobrego nie doprowadzi. W sytuacji kryzysowej trzeba umieć zdobyć się na odwagę, gwałtowne cięcie i zacząć wszystko od nowa. I o tym także jest ta książka. Dlatego polecam ją nie tylko wielbicielom kryminałów, ale czytelnikom popularnych powieści z zacięciem psychologicznym.

„Terapeutka”, Bernadeta Prandzioch, REBIS 2017, s.312


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI