Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Trwa Millennium Docs Against Gravity

docsagainstgravity
17 maja 2017 in Kultura by redakcja
Jeszcze przez kilka dnia potrwa 14 odsłona najpopularniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. W tym roku projekcje odbywają się w pięciu polskich miastach: w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu oraz po raz pierwszy w Lublinie.

W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród. O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 14 filmów. W Jury znaleźli się: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska.

W Konkursie Fiction/Non-Fiction znalazło się 10 filmów – m.in. „21 x Nowy Jork” i „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive – A Method”) z Iggy’im Popem i Michelem Houellebeckiem.  Tomasz Wasilewski, który zasiada w jury konkursu wraz z Syllasem Tzoumerkasem oraz Martą Minorowicz, opowiadał podczas konferencji o fascynującym sposobie, w jaki fikcja przeplata się z rzeczywistością we współczesnym kinie dokumentalnym: „Dokument to medium, które dosięga prawdy i jest to bardzo często portret, który nie posiada iluzji. I to jest bardzo pociągające w dokumencie, a mnie te same rzeczy pociągają w fabule. I w fabule ich szukam. Zacząłem zauważać, że coraz więcej powstaje filmów, które są trudne do sklasyfikowania (…). One stoją gdzieś pomiędzy fabułą i dokumentem. Ta płynna granica jest fascynująca. Ja jako widz wychodzę z fabuły, wchodzę do dokumentu i tak naprawdę nie wiem, gdzie ta kreacja się zaczyna i gdzie kończy. To kino mnie bardzo dotyka i opowiada o ważnych rzeczach. Oglądanie filmów w tym konkursie będzie ciekawą przygodą”.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). – Będzie to pierwsze na taką skalę mobilne kino wirtualnej rzeczywistości w Polsce, podczas festiwalu filmowego. Chwilę później ta technologia będzie też prezentowana na festiwalu w Cannes – opowiadał Jan Szczyciński z firmy World of VR, która zapewnia na Millennium Docs Against Gravity filmy oraz sprzęt VR. W Warszawie, Wrocławiu i Gdyni będzie można „przeżyć” siedem filmów VR. Zaprasza na nie Bank Millennium – mecenas festiwalu i pokazów kina VR.

Widzowie festiwalu mogą zobaczyć premierowo m.in. „Punkt krytyczny. Energia odNowa” Łukasza Bluszcza – pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatycznych i nieuchronnej rewolucji energetycznej„Fugazi – centrum wszechświata” Leszka Gnoińskiego – dokumentalno-animowany film przedstawiający krótką, acz burzliwą historię jednego z pierwszych niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego na początku lat 90. za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej. “Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały – portret światowej sławy saksofonisty jazzowego z Trójmiasta – Mikołaja Trzask czy „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka, opowieść o Aleksandrze Dobie, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem.

więcej informacji oraz program projekcji i wydarzeń towarzyszących na stronie festiwalu 


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI