Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

2 lutego 2016 in Kultura by redakcja

Trzy pytania do Jakuba Małeckiego, autora powieści „Dygot”

Pisarz – rzemieślnik czy artysta? Za kogo uważa się Jakub Małecki, dowiecie się z naszej rozmowy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kiedy objawił się panu pomysł na „Dygot”?
Nie potrafię powiedzieć kiedy, bo pojawiał się stopniowo. Różne historie, które miałem w głowie – niektóre autentyczne, inne wymyślone – zaczęły się ze sobą zazębiać, a wszystko zaskoczyło ostatecznie, kiedy zobaczyłem zdjęcie „Albino boys” Brenta Stirtona. Wtedy wpadłem na pomysł bohatera albinosa, i tak się zaczęło. Początek nie był jednak łatwy, bo po napisaniu pierwszego rozdziału uznałem, że to nie to, i wyrzuciłem tekst do kosza. Usiadłem, napisałem ten rozdział jeszcze raz i wtedy już poszło.

Mocno mnie wciągnął klimat tej książki. Czy pan też dał się wciągnąć na czas pisania? Przeżywał pan swój prywatny „dygot”?

Trochę przeżywałem, ale głównie dlatego, że chcąc pisać o życiorysach w całości, musiałem się babrać w wielu nieszczęściach, tragediach i okropnościach. Ta historia mnie oczywiście wciągnęła, ale nie w takim sensie, w jakim wciąga lektura książki. Raczej to jest tak, że człowiek całymi miesiącami żyje i robi normalne rzeczy – jeździ gdzieś, wyskakuje ze znajomymi na piwo, sprząta mieszkanie i tak dalej – a jednocześnie w głowie cały czas, nieustannie ma kolejne sceny, wątki, wydarzenia z powieści. I ciągle się boi, że o czymś zapomni, więc myśli o tym wszystkim jeszcze bardziej intensywnie.

To już… siedem lat minęło od wydania pierwszej powieści. A od jej napisania dłużej. Co się w panu jako pisarzu zmieniło przez ten czas?
Tak, od wydania „Błędów” upłynęło ponad siedem lat, a od napisania osiem. Chyba jednak trochę panią rozczaruję, ale przynajmniej będę szczery: mam wrażenie, że zmieniło się niewiele. Nadal najważniejsza jest dla mnie opowieść. Nadal szukam najlepszego dla niej języka. Dalej jestem rzemieślnikiem, nie artystą.

JAKUB MAŁECKI pisarz i tłumacz literatury angielskiej, początkowo zaliczany do nurtu fantastyki, autor takich książek, jak „Błędy”, „Przemytnik cudu” oraz „Dżozef”. Mieszka w warszawie z żoną i zwierzętami

dygot_jakub_malecki_SQNJakub Małecki, „DYGOT”, SQN 2015
Polska prowincja w stanie wojny. Bo nawet gdy ta oficjalna, druga światowa się kończy, ludzie wciąż ze sobą walczą. Doświadcza tego Janek Łabendowicz, który dopuścił się grzechu tchórzostwa. Gdy nadeszła Armia Czerwona, oszukał i wystawił na jej pastwę pewną Niemkę o dobrym sercu. Kobieta przeklęła i Janka, i jego rodzinę. Czy to za sprawą tej klątwy Łabendowiczom rodzi się dziecko białe jak śnieg? Niewykluczone. Chłopak o bezbarwnych włosach, przezroczystym spojrzeniu i sinawej skórze budzi mieszane uczucia w rodzicach i najgorsze w sąsiadach. Podobnie jak inne dziecko – dziewczynka przeklęta z kolei przez Cygankę. Losy dwójki outsiderów pewnego dnia zaczną się plątać. A pozostałym bohaterom splączą się w głowach dobro ze złem i prawda z fikcją. Mocna powieść, od której trudno się uwolnić.„Dygot”


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI