Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 marca 2015 in Kultura by redakcja

Utwór tygodnia Młodej Polskiej Filharmonii: Café Sułtan

W naszym cyklu „utwór tygodnia" polecany przez stypendystów MPF, Magdalena Ziarkowska wybrała płytę „Café Sułtan” Grzegorza Turnaua. Dlaczego? „Bo może jest jeszcze ktoś, kto nie zna tego albumu..

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Magdalena Ziarkowska, skrzypaczka, obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest stypendystką Młodej Polskiej Filharmonii od 2011.

Ostatnie osiągnięcie, którymi chciałaby się pochwalić, to udział w Mistrzowskich Kursach Festiwalu im. W. Lutosławskiego oraz koncercie wraz z Chain Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Bauera inaugurujący X Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im.W.Lutosławskiego.

W ostatnim czasie wiele radości przyniosła mi również Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego, której jestem koncertmistrzem. Mimo iż to zespół bardzo młody i podobnie jak MPF zrzeszający muzyków dopiero co zbierających doświadczenia grania w orkiestrze, to już po pierwszych koncertach udało się nam zdobyć uznanie współpracujących solistów jak i publiczności. Jest to dla mnie przedsięwzięcie cenne tym bardziej, że odbywa się w regionie łódzkim, z którym jestem bardzo związana. Każdy wyjazd do Łodzi jest więc dla mnie w pewnym sensie podróżą sentymentalną dostarczającą wiele energii do codziennej pracy z instrumentem.

fot. arch. pryw.

Moja przygoda z muzyką zaczęła się… dość naturalnie. Moi rodzice nie są zawodowymi muzykami, ale  muzyka zajmowała zawsze ważne miejsce w naszym domu (choć absolutnie nie był to repertuar klasyczny). Jeśli miałabym się doszukiwać przyczyn pomysłu zdawania do szkoły muzycznej i wyboru skrzypiec, to przypomina mi się historia, która mogła być jednym z impulsów do profesjonalnego kształcenia muzycznego. Na jedną z lekcji tańca w przedszkolu pani prowadząca przyniosła nagranie orkiestry smyczkowej, do którego mieliśmy wymyślać figury ruchowe. Zapewne niewiele mogłam wtedy z tej muzyki zrozumieć, słysząc po raz pierwszy coś innego niż dobrze znane z domu dźwięki typu Queen, Bob Marley czy Billy Joel, ale pamiętam, jak niesłychanie silne wrażenie wywarło na mnie brzmienie orkiestry. Do tej pory mam w głowie kilka obrazów z tej lekcji (i to wcale nie instrumentu, którego zapewne nawet nie potrafiłam sobie wyobrazić, ale tańczących dzieci i mój własny ruch) i to drążące uczucie, że napotkałam coś wyjątkowego. Dziś mogę się jedynie domyślać, że były to Cztery Pory Roku Vivaldiego, które tak sugestywnie i obrazowo ukazały dziecku możliwości i moc smyczków.

Co robię, kiedy nie gram?  Pierwsza myśl , która przychodzi mi do głowy po zagranym egzaminie czy znaczącym koncercie to wyjazd do domu, gdzie mogę realizować swoje kulinarne fantazje. Wiele osób traktuje gotowanie czy pieczenie jako pracochłonną konieczność, ale dla mnie jest to frajda, sposób na aktywny wypoczynek.

Młoda Polska Filharmonia to … możliwość pracy z najlepszymi muzykami. Niewiele jest programów, które potrafią zająć muzyka tak całkowicie. Na pewno jest to odpoczynek od codziennych ćwiczeń, jednak czas warsztatów i trasy jest niemniej satysfakcjonujący i pouczający niż gra solistyczna. Dla instrumentalisty ceniącego sobie grę w orkiestrze jest to doświadczenie dające wiele radości i … nadziei, że niekoniecznie trzeba wyjechać z kraju, aby uczestniczyć w przedsięwzięciu realizowanym w sposób tak rzetelny i profesjonalny.

Jakie mam plany na najbliższą przyszłość? W tym momencie moja akademia satysfakcjonuje mnie na tyle, że nie planuję wielkich zmian, wyjazdu za granicę. Choć kto wie…. Z pewnością czekają mnie konkursy, kolejna edycja Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego i oczywiście MPF!

Dlaczego wybrałam ten utwór? Nigdy nie robiłam rankingu ulubionych utworów. To wręcz niemożliwe do zrealizowania. Zaproponowanie jednego linku wśród masy pięknej i ważnej muzyki to nie lada wyzwanie. Z jednej strony Szymanowski, Mahler, Prokofiew, nagrania G. Sokolova, z drugiej… Kabaret Starszych Panów, Osiecka , Młynarski , ale i A. M. Jopek, Mariza. Ostatecznie wybrałam postać chyba najbardziej oczywistą w moim przypadku, wszystkim z MPF znaną doskonale. Kto mnie zna, wie, że to nie pójście na łatwiznę, ale wybór poparty wieloletnią miłością.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI