Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

5 lutego 2016 in Kultura by redakcja

Violette Morris, Brassaï, Henry Miller i Pablo Picasso – czyli Paryż lat 20 w „Klubie Kameleona”

Najnowsza książka Francine Prose bezbłędnie oddaje nie tylko atmosferę Paryża lat dwudziestych – oddychającego papierosowym dymem i jazzem miasta wolności i swobody, także seksualnej – lecz również przygnębiającą aurę zapaści gospodarczej i wreszcie grozę nazistowskiej okupacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

ProseKochankowieMistrzowska opowieść o pasji, sztuce, miłości i zdradzie.
Paryż lat 20. ubiegłego stulecia to miasto cierpiące na chroniczną bezsenność. Za dnia, jak i w nocy jego malownicze zaułki i ciemne uliczki są nieustannym źródłem inspiracji i natchnienia dla artystów. A zadymione kafejki i kluby, z których nocami rozlega się jazz, roztaczają wokół ekscytującą aurę frywolności, nieprzyzwoitości i seksualnej swobody. W nich każdy może być sobą, bez względu na wiek, płeć czy orientację seksualną.

Taki właśnie jest Klub Kameleona, przystań dla wszystkich połamanych przez życie i odrzucanych. Wśród jego bywalców są węgierski imigrant geniusz fotografii, Gabor Tsenyi i jego protektorka, baronowa Lily de Rossignol. Dziewczyna Gabora, Suzanne Dunois. Amerykański pisarz Lionel Maine. A przede wszystkim Louisianne Villars – transseksualna sportsmenka i kierowca rajdowy – której nazwisko budzi jednocześnie fascynację i zgorszenie. Ewidentnie nieprzystająca do obowiązujących reguł społecznych i konwenansów. Rozpaczliwie szuka miłości, a jednak nieustannie jest porzucana. Uważa się za patriotkę, a ze strony władz państwowych spotykają ją same szykany i nieprzyjemności.

Mijają lata, przez Paryż najpierw przechodzi fala zapaści gospodarczej, potem pogrąża się w mroku nazistowskiej okupacji. Gabor Tsenyi zyskuje światową sławę. Jego protektorka i narzeczona podczas wojny angażują się w działalność ruchu oporu. A Lousianne szpieguje dla hitlerowców i zostaje agentem Gestapo. O jej przesłuchaniach mówi się, że są wyjątkowo brutalne. Co sprawiło, że z wycofanej, pełnej kompleksów dziewczyny zmieniła się w oprawcę? Zaskakujące i nowatorskie arcydzieło Francine Prose to nie tylko opowieść o miłości, pasji i zdradzie. To także próba odpowiedzi na pytanie o korzenie zła, która pokazuje, jak złudna i mylna bywa ludzka pamięć.

Strony: 1 2 3 4 5


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI