1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

W Poznaniu rozpoczyna się Animator

Facebook FestivalAnimator, fot. K PICTURES
Facebook FestivalAnimator, fot. K PICTURES
Ponad 300 filmów, blisko 70 wydarzeń, 7 miejsc festiwalowych – 10. lipca w Poznaniu wystartuje 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych - Animator!

Pokazy rozpoczęły się już 7. lipca – w Klubie Festiwalowym przez kolejne trzy wieczory będzie można obejrzeć filmy, które nie przeszły konkursowej selekcji. Jeden z nich, wybrany przez publiczność Animatora bez selekcji, z tzw. „dziką kartą” stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.  Jak co roku ważnym elementem festiwalu będzie muzyka – zobaczymy filmy w towarzystwie muzyki granej na żywo oraz wysłuchamy koncertów w towarzystwie animacji.

W konkursie Animatora weźmie udział kilkadziesiąt produkcji, wybranych z ponad 700 propozycji, nadesłanych z 60 krajów. Filmy dotykają różnorodnych tematów i zrealizowane są w różnorodnych technikach, w tym m.in. animacji rysunkowej, piaskowej, lalkowej, plastelinowej, bezkamerowej czy wycinankowej, z wykorzystaniem technik animacji 3D, pikselacji i rotoskopii. Obrazy krótkometrażowe oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego i Katarina Minichova – dyrektorka programowa Biennale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią: polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka i performerka oraz David Dinnell – Dyrektor Programowy Ann Arbor Film Festival. Zwycięzców poznamy na ceremonii zamykającej festiwal.

Tegoroczny festiwal w dużej mierze poświęcony będzie animacji niemieckiej, a w szczególności filmowi absolutnemu - eksperymentalnemu kierunkowi niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. Dzięki współpracy z Goethe Institut obejrzymy m.in. rekonstrukcję pierwszego pokazu „filmów absolutnych”, zorganizowanego przez Novembergruppe w UFA-Theatre w Berlinie w 1925 roku. W tym roku przypada również 60-ta rocznica założenia niemieckiej, państwowej wytwórni DEFA. Enerdowskie filmy animowane cieszyły się popularnością również poza granicami kraju. Na festiwalu obejrzymy wybrane, krótkometrażowe filmy, zrealizowane w tej wytwórni.

Znaczącą reprezentację na festiwalu będzie miała również amerykańska animacja. Obejrzymy m.in. surrealistyczne filmy Suzan Pitt - amerykańskiej animatorki i malarki, której prace znajdują się w stałych kolekcjach m.in. Walker Art Center, Filmmuseum w Amsterdamie i The Museum of Modern Art (MoMA). Stany Zjednoczone reprezentować będzie również Kathy Rose, która w swojej twórczości łączy animację z tańcem, inspirowanym sztuką japońską, teatrem nō i bunraku oraz tańcem buto. Zaprosiliśmy także Erica Goldberga, animatora związanego zarówno z Warner Bros jak i Disney Studio, reżysera filmu „Pocahontas”, który obejrzymy na specjalnym pokazie w obecności autora.

Widzowie Animatora będą mieli również okazję spotkać się z Raoulem Servais, urodzonym w 1928 roku, autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, laureatem wielu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Cannes oraz w Annecy. Obejrzymy m.in. jego pełnometrażowy film „Taxandria”.

Atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie z pewnością polska premiera wyprodukowanego m.in. przez Salmę Hayek filmu „Kahlil Gibran's The Prophet”, zrealizowanego na podstawie książki Kahlila Gibrana przez plejadę gwiazd światowej animacji.

W nocnym kinie, oprócz wspomnianej już „Taxandrii” Raoula Servais, obejrzymy: „Mojego psa Tulipa” Sandry i Paula Fierlingerów – opowieść o przyjaźni dojrzałego mężczyzny z jego owczarkiem niemieckim. Zobaczymy również „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” laureata Oscara – Michela Gondry'ego, a także nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” Ariego Folmana – wizjonerską produkcję opartą na motywach „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema z Robin Wright w roli głównej. Wyświetlimy również nominowany m.in. do Oscara, Złotego Globu i Złotego Lwa „Zrywa się wiatr” Hayao Miyazaki'ego – historię Jirô Horikoshiego, który projektował japońskie myśliwce podczas II wojny światowej oraz zestaw filmów „Polska Animacja Gatunkowa”, przygotowany przez Jerzego Armatę, a w nim m.in. „Mały western” Witolda Giersza, „Gorejące palce” Daniela Szczechury, „Bankiet” Zofii Oraczewskiej i „Film grozy” Juliana Józefa Antonisza.

Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów i wykładów z zakresu teledysku animowanego, animacji w grach komputerowych czy też warsztaty z krytyki dziennikarskiej filmu animowanego.  Specjalny program dla najmłodszych - Animator dla dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Autorem plakatu tegorocznej edycji jest Jakub Lech, artysta wizualny, vj, twórca animacji, projekcji teatralnych, krótkich form filmowych i instalacji interaktywnych. Absolwent Wydziału Grafiki ASP we Wrocławiu, współzałożyciel Identity Problem Group.

mat.pras.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze