Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Warto obejrzeć: „Honorowy obywatel”

2 stycznia 2017 in Kultura by redakcja
"Honorowy obywatel" jest argentyńskim kandydatem do Oscara. Oscar Martínez (znany polskim widzom z "Dzikich historii") za rolę w filmie Gastóna Duprata i Mariano Cohna otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji. W „Honorowym obywatelu” wciela się w postać pisarza, noblisty, który po kilkudziesięciu lata nieobecności powraca do rodzinnego miasteczka. Film na ekranach kin już 6 stycznia.

Honorowy obywatel” podejmuje różnorodne tematy, angażujące opinię publiczną zarówno w Argentynie, jak i na całym świecie. Jednym z nich jest odrzucenie spojrzenia z zewnątrz i krytyki rodzimego kraju dokonanej przez głównego bohatera, który spędził poza jego granicami kilka dekad. Film obrazuje obronę wobec tej krytyki, zachowania rodaków Mantovaniego, związane z postawami nacjonalistycznymi – podkreślają producenci argentyńskiego kandydata do Oscara.

– Spokojne życie, skupienie na swoim punkcie widzenia, charakterystyczne dla zamkniętej społeczności, są do zaakceptowania w małym miasteczku, ale dla głównego bohatera „Honorowego obywatela” stanowią zaprzeczenie wszelkich idei postępu – podkreślają.

„Idealne połączenie komedii i dramatu”

Daniel Mantovani, argentyński pisarz (Oscar Martínez) zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla. Jego kalendarz jest pełny obowiązków i prestiżowych wydarzeń, ale on niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do Salas, małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela.

Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne wydarzenia – jak przejazd przez miasto na wozie strażackim z miejscową królową piękności. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, emocje towarzyszące obecności noblisty wzrosną, a Mantovani ujrzy mieszkańców Salas z zupełnie odmiennej perspektywy.

Na połączenie elementów komediowych i poważnego tematu zwraca uwagę zagraniczna prasa. „Idealne połączenie komedii i dramatu” – czytamy w “Il Giornale”. „Mistrzowska ironia, odkrywcze uwagi, rytmiczne tempo i świeże pomysły” – pisze “Corriere della Sera”. A “Jornada” zaznacza: „Sarkastyczne i samokrytyczne spojrzenie, które uwodzi publiczność”.

„Honorowy obywatel” otworzył tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy. Kinowa premiera już 6 stycznia 2017. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.


Rajskie ptaki w Twoim ogrodzie

Wiosna i lato to czas wyjątkowych spotkań na świeżym powietrzu. Garden party czy weekendowe przyjęcia z bliskimi na tarasie mają swój niepowtarzalny i bezpretensjonalny urok. ...

Wywiad SENSu: Joanna Brodzik

Na prośby widzów wróciła właśnie na plan szóstego sezonu serialu z cyklu „Nad rozlewiskiem”, na prośbę naszej redakcji po raz trzeci pojawiła się na okładce ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI