„We mgle”. Niepokojąca i fascynująca powieść Linn Ullmann, córki znakomitej aktorki Liv Ullmann i wybitnego reżysera Ingmara Bergmana!

Intymny portret rodziny, która stając twarzą w twarz z tragedią musi skonfrontować swoje błędy, pragnienia i straty. Tu nikt nie jest w pełni winny, ani całkowicie bez winy.
UlmannWeMgleCiało młodej Mille odkopało trzech chłopców, po dwóch latach od jej zaginięcia.

W poszukiwaniach brała udział rodzina, która zatrudniła ją jako opiekunkę i niemal wszyscy mieszkańcy Mailund, nawet ten, którego ostatecznie oskarżono o brutalne morderstwo. Dlaczego więc nie znaleziono jej wcześniej? Przecież ludzie nie znikają bez śladu.

Z każdą kartą powieści autorka odkrywa niedopowiedzenia i zatajone informacje o ostatnich chwilach życia dziewczyny.

Zaginięcie Mille to kluczowy wątek, ale nie jest to powieść kryminalna. Ta historia, to przede wszystkim portret rodziny, w której dominuje poczucie winy popełnionych błędów.

Siri i Jon postanawiają wynająć opiekunkę dla swoich dwóch córek. Mille ma zająć się dziećmi i domem podczas rodzinnych wakacji spędzanych w domu na wybrzeżu. Jej pojawienie się w codziennej rutynie pobudza niezwykłe emocje i zachowania u wszystkich członków rodziny: Siri jest pełna niechęci, jej mąż pożądania, a starsza córka – fascynacji młodą kobietą.

Pewnego letniego wieczoru napięcie przeradza się w ponury dramat – Mille niespodziewanie znika.

W życiu rodziny następują duże zmiany, a ich przyczyną są ciągłe niedopowiedzenia związane z tajemniczym zaginięciem. Na dodatek Jon zaczyna otrzymywać niezrozumiałe smsy i głuche telefony od matki dziewczyny.

Zaginięcie Mille to kluczowy wątek, ale autorka nie tworzy powieści kryminalnej. Ta historia, to przede wszystkim intymny portret rodziny. Linn Ullmann w niesamowicie plastyczny sposób pokazuje teraźniejszość, jako sumę mniej lub bardziej ważnych wydarzeń w życiu każdego z bohaterów, przeplatając ją traumatycznymi historiami z przeszłości.

WE MGLE to po mistrzowsku i w iście skandynawskim stylu prowadzona narracja, pozornie niespieszna, a jednak trzymająca czytelnika w ciągłym niepokoju i napięciu.

Ullmann świetnie wychodzi wywoływanie nastroju specyficznego, pełnego marazmu gospodarstwa domowego, w którym ludzie myślący i inteligentni nie są zdolni do komunikowania się ze sobą – pozostają samotni w tej wspólnocie.

The New Yorker Page-Turner Blog

Mroczna, liryczna powieść z petardą na początku… Ullmann to wielki, wyśmienity talent.

Oprah.com

Głęboko poruszająca opowieść o niepokojących relacjach i nieuporządkowanych wspomnieniach.

Booklist.com

Intrygująca… Ullmann balansuje między mroczną komedią obyczajową a istnym thrillerem psychologicznym, konsekwentnie ukazując ważkie momenty codziennych spotkań i opisując pociągająco złożone postaci.

„Publishers Weekly”

Linn Ullmann (ur. 9 sierpnia 1966 w Oslo) – norweska dziennikarka i powieściopisarka, autorka reportaży o Bałkanach. Córka aktorki i reżyserki Liv Ullmann oraz reżysera Ingmara Bergmana. Jako dziecko grywała w produkcjach filmowych. We mgle jest jej piątą powieścią. Dotychczas w Polsce wydano Zanim zaśniesz. Prawa do powieści WE MGLE zostały sprzedane do 15 krajów.

WAB--logo

  • Przekład: Iwona Zimnicka
  • Tytuł oryginału: Det dyrebare
  • Copyright © 2011, Linn Ullmann All rights reserved
  • Copyright © for the Polish edition by Grupa Wydawnicza Foksal, MMXVI
  • Copyright © for the Polish translation by Iwona Zimnicka, MMXVI
  • Wydanie I, Warszawa, MMXVI