„Wszystkie kolory snów” – debiutancka powieść Urszuli Jaworskiej

Wzruszająca, ale nie sentymentalna, niebanalna i zapadająca w pamięć literatura kobieca.
JaworskaWszystkieKoloryUrszula Jaworska w swoim debiucie zabiera nas do niedostępnego, zamkniętego przed ludźmi z zewnątrz świata szpitala psychiatrycznego. Jej powieść „Wszystkie kolory snów udowadnia, że o kobietach i kobiecym doświadczeniu w całym jego bogactwie i różnorodności można pisać oryginalnie.

Bohaterka powieści, Zuzanna, jest córką, matką, żoną, kochanką i psychologiem pracującym w szpitalu psychiatrycznym. W każdej z tych ról stara się żyć po swojemu, ucząc się na błędach. Zestawianie „normalnego” życia Zuzanny z relacjami jej pacjentów rzuca nowe światło na macierzyństwo, kobiecość, związki i przyjaźnie między kobietami. Okazuje się, że normalność to pojęcie względne.

To zestawienie, kontrast, jeszcze bardziej uwydatnia uniwersalność ludzkich przeżyć, niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego czy kondycji psychicznej. Poszukiwanie własnej tożsamości, walka o niezależność czy wreszcie przemijanie to tematy, które dotyczą każdego z nas.

WAB--logoUrszula Jaworska

jest psychologiem i psychoterapeutą. Od trzydziestu lat pracuje w szpitalu psychiatrycznym, a także w ośrodku zajmującym się przemocą wobec kobiet i dzieci. Występuje też jako biegły sądowy. Jak twierdzi, po tylu latach pracy z ludźmi wciąż nie przestaje jej fascynować tkwiące w nich w różnych proporcjach dobro i zło. Mieszka i pracuje w Łodzi, mieście pełnym kontrastów. Miała już cztery łódzkie adresy, teraz mieszka pod miastem, na skraju lasu, gdzie lato jest pachnące i ciche. Wakacje lubi spędzać u siebie albo na pustej plaży nad Bałtykiem – o ile udaje się ją znaleźć.