Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 października 2016 in Kultura by Stach Szabłowski

„Wymuszając cud”: sztuka Joanny Rajkowskiej

Jasne, kojarzą ją nawet ci, którzy w ogóle nie interesują się sztuką. Bo chociaż wielu twórców odciska jakiś ślad w zbiorowej wyobraźni, niewielu udaje się to samo zrobić z miastem. Problem w tym, że palma na warszawskim rondzie de Gaulle’a należy do tego rodzaju prac, które nie tylko przynoszą autorom rozgłos, ale potrafią rzucić cień na resztę ich działalności. Tymczasem Joanna Rajkowska w cieniu palmy rozwija praktyki artystyczne składające się na historię niemieszczącą się w żadnym klasycznym gatunku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
 fot. Andrew Dixon – Joanna Rajkowska

fot. Andrew Dixon – Joanna Rajkowska

Egzotyczne „obce” drzewo wyrastające w samym centrum chłodnej, wschodnioeuropejskiej stolicy coś zmieniło – zarówno w dosłownym, jak i symbolicznym pejzażu Warszawy. Ale Rajkowska to artystka nomadka, przemieszczająca się między Dżeninem na Zachodnim Brzegu, Brazylią, Berlinem a innymi miejscami, do których trafiamy, podążając jej śladem. Zmienia miejsca zamieszkania, ciągle czegoś szuka. Niektóre tematy, które eksploruje w swojej sztuce, należą do nurtu political fiction, inne są społeczne, jeszcze inne osobiste. W tej narracji jest miejsce na mówienie o chorobach ciała, duszy i społeczeństwa, na prywatne obsesje oraz traumy, o których artystka opowiada ze szczerością graniczącą z ekshibicjonizmem. I wszystkie te wątki w zaskakujący sposób przeplatają się ze sobą, składając się na opowieść nie tyle o tym, kim jest, ile kim może się stać współczesna artystka.

ZIEMIA PŁONIE

2-fot-l-jarumski-nac_warszawa-ulica-zamenhofa-w-1931-roku

fot. Leon Jarumski, NAC – Warszawa. Ulica Zamenhofa (1931 rok)

W październiku warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje festiwal Made in Polin. Jego częścią będzie efemeryczna instalacja Rajkowskiej „Wymuszając cud”. W ziemi, w miejscu, w którym kiedyś przebiegał nieistniejący już odcinek ulicy Zamenhofa [instalacja realizowana jest w ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”  – przyp. red.] umieszczone zostaną setki kadzideł. Kiedy w nocy będą się tlić, nad grunt uniosą się opary dymu, tak jakby to ziemia żarzyła się i płonęła. W Warszawie praca – zainscenizowany cud – pojawia się w kontekście widmowego miasta przedwojennego i mistycyzmu żydowskiego. Jednak za jej pierwszą wersją, zrealizowaną w Londynie w 2012 roku, stoją inne przesłanki. Joanna Rajkowska zmusiła wtedy ziemię do dymienia w Regent’s Park, w pobliżu odbywających się wówczas targów sztuki Frieze. Fantomowa instalacja była komentarzem do targów, ale również „wyrazem potrzeby cudu – cudu, który wyleczyłby córkę artystki z nowotworu”. Do tego momentu jeszcze dojdziemy, na razie jednak cofnijmy się o 20 lat.

Joanna Rajkowska, Wymuszając cud, instalacja. Zlecenie i produkcja Frieze Foundation dla Frieze Projects 2012. Fot. Andrew Dixon. Dzięki uprzejmości Żak | Branicka, Berlin; l'étrangère, London.

Joanna Rajkowska, Wymuszając cud, instalacja. Zlecenie i produkcja Frieze Foundation dla Frieze Projects 2012. Fot. Andrew Dixon. Dzięki uprzejmości Żak | Branicka, Berlin; l’étrangère, London.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI