Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

29 stycznia 2016 in Kultura by redakcja

Wyrok dla Claptona

Sąd w Paryżu uznał, że gitarzysta złamał prawa autorskie malarza, którego obraz w przerobionej wersji znalazł się na okładce jubileuszowej kolekcji płyt.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W 1970 ukazał się podwójny album Erica Claptona z grupą Derek and the Dominos pt. „Layla and Other Assorted Love Songs”, który należy do najlepszych w twórczości muzyka. W 2003 trafił nawet na listę 100 albumów wszech czasów kanału muzycznego VH1. Na okładce znalazła się reprodukcja obrazu „Młoda dziewczyna z bukietem” pędzla Emile’a Frandsena de Schomberg. Dziś spadkobiercy malarza kwestionują legalność tego kroku, ale Clapton dostał „Dziewczynę” od samego syna Frandsena, gdy ten gościł muzyków w swoim domu.

W 2011 przy okazji wydania albumu jubileuszowego obraz został ponownie wykorzystany, nie tylko na okładce, ale m.in. także jako rozkładany obrazek 3-wymiarowy (taki jak w książeczkach dla dzieci), co spadkobiercy uznali to za nadmierną ingerencję w dzieło. Ich zdanie podzielił sąd w Paryżu i skazał gitarzystę na wypłacenie odszkodowania w wysokości 15 tys euro.

Spadkobiercy ubiegali się także o odszkodowanie za bezprawne wykorzystanie obrazu w pierwszej edycji, ale to żądanie zostało oddalone. Ich adwokat zapowiada jednak odwołanie od wyroku, ponieważ „obraz był dystrybuowany bez zgody autora”.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI