1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa "Kolaże Wisławy Szymborskiej" w Muzeum Literatury w Warszawie

Kolaże tworzone początkowo jako własnoręcznie robione pocztówki dla bliskich i przyjaciół, zawierały ciekawe, trafne puenty i w sposób fantastyczny oddawały surrealistyczne poczucie humor autorki. Z czasem stały się dodatkową, poza poezją, formą sztuki. Sama Szymborska wielokrotnie przyznawała, że robienie “wyklejanek” jest jedną z jej ulubionych czynności i robi je z największą starannością i dbałością o każdy najmniejszy szczegół.

Wystawa ponad 50 kolaży Wisławy Szymborskiej ponownie w Warszawie. 

Dla miłośników twórczości Wisławy Szymborskiej mamy doskonałą wiadomość. “Wyklejanki”, które tworzyła noblistka, po raz kolejny można podziwiać w Warszawie.

Kolaże tworzone początkowo jako własnoręcznie robione pocztówki dla bliskich i przyjaciół, zawierały ciekawe, trafne puenty i w sposób fantastyczny oddawały surrealistyczne poczucie humor autorki. Z czasem stały się dodatkową, poza poezją, formą sztuki. Sama Szymborska wielokrotnie przyznawała, że robienie “wyklejanek” jest jedną z jej ulubionych czynności i robi je z największą starannością i dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Dopieszczała plastyczne dzieła, tak samo, jak swoje wiersze.

“Kolaże Wisławy Szymborskiej” można podziwiać Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Rynku Starego Miasta. Na wystawie znalazło się ponad 50 zachwycających prac oraz dodatkowa atrakcja, mianowicie rękopis jednego z najsłynniejszych wierszy  pt. “Kot w pustym mieszkaniu”.

Kolaże, czyli „wyklejanki” w pierwotnym zamierzeniu poetki były po prostu własnoręcznie robionymi kartkami pocztowymi. Kiedy jej serbscy przyjaciele postanowili zrobić wystawę tych, które od niej dostawali – była zdumiona, że można je tak potraktować. Kilka lat później zgodziła się jednak, by posłużyły jako ilustracje do jej książki z zabawami literackimi. W pierwszą rocznicę jej śmierci Fundacja Wisławy Szymborskiej zorganizowała skromną wystawę wyklejanek, która w ciągu trzech lat odwiedziła już kilkanaście krajów – od Hiszpanii po Makau. Dzięki niej, z jednej strony, poezja Szymborskiej zyskała wielu nowych czytelników. Z drugiej strony, wielu jej wiernych czytelników przekonało się, jak utalentowana plastycznie była ich ulubiona poetka – mówi Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Wystawa “Kolaże Wisławy Szymborskiej” potrwa do 4 lutego 2018 r. Nie zwlekajcie. Warto!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze