Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

22 maja 2014 in Kultura by Katarzyna Wąs

Wystawa prac Erny Rosenstein w Warszawie

Jeszcze tylko do 25 maja, czyli do niedzieli można zwiedzać wystawę Erny Rosenstein pod tytułem „Nakładanie” w warszawskiej Królikarni.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Erna Rosenstein jest jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Nieco zapomnianą, pozostającą w cieniu swoich wielkich kolegów z Grupy Krakowskiej, jak chociażby Tadeusza Kantora czy Kazimierza Mikulskiego. Z zapomnienia historii sztuki wydobyły  ją dwie kuratorki: Barbara Piwowarska i Dorota Jarecka , organizując trzy wystawy, które odbywały się przez ostatnie trzy lata: w Warszawie – Fundacja Galerii Foksal, w Poznaniu – Galeria Art Stations. Ostatniej, czyli właśnie „Nakładaniu”, będzie towarzyszyć obszerna publikacja.

Artystka urodziła się w 1913 roku we Lwowie. W latach 30. kształciła się w Wiedniu i Krakowie. To właśnie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych poznała grupę osób, z którymi dzieliła poglądy i myśl artystyczną. Cudem przeżyła wojnę, ukrywając się, zmieniając nazwiska. Piętno wojny zauważalne jest w jej powojennych pracach malarskich, jak również w wierszach. Po wojnie związała się z Grupą Młodych Plastyków, kontynuatorami założeń wcześniejszej Grupy Krakowskiej. W latach 40. i 50. Erna Rosenstein brała udział w wystawach sztuki nowoczesnej. Zmarła w Warszawie w 2004 roku.

Jej twórczość zarówno malarska, jak i poetycka wiązana jest z nurtem polskiego surrealizmu, choć sama nigdy nie chciała być uważana za surrealistkę. Prace zapełniają formy na granicy abstrakcji i realności. Rysunki często przypominają automatyczne ruchy ręki, powtarzalne gesty tworzące wibrujące struktury. Artystka tworzyła kolaże, obiekty artystyczne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Sama konstruowała swoją biżuterię, używając do tego spinaczy, sreberek, blaszek, w zasadzie wszystkiego, co można znaleźć w mieszkaniowym bałaganie. Fascynowała ją również forma filmowa.

Na wystawie kuratorki prezentują pełen zakres twórczości Erny Rosenstein : prace malarskie, rysunki, obiekty, biżuterię oraz działania nieoczywiste, jak stolik czy szafa, przekształcone w specyficzny sposób. Uzupełnienie stanowią filmy historyczne i prace współczesnych artystów. Sam tytuł wystawy, „Nakładanie”, to równocześnie tytuł jednej z prac artystki z 1965 roku, która składa się z nachodzących na siebie warstw (rysunku z elementami malarskimi, nałożonymi na fragment papieru ściernego), co stanowi istotę jej procesu twórczego.

Budynek Królikarni znajduje się w pięknym parku, jest to więc doskonały pomysł na weekendowe popołudnie ze sztuką, połączone ze spacerem wśród drzew i rzeźb.

http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wystawy


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI