Zakończenie Roku Kolberga w Polsce

11 grudnia 2014 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędą się uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga w Polsce. W 2014 roku minęło 200 lat od urodzin tego wybitnego folklorysty i etnografa.

reklama

Rok Kolberga pokazał, że kultura ludowa jest wciąż czymś żywym, ciekawym, dynamicznym i autentycznym. W Polsce działają współcześni Kolbergowie – etnografowie, etnomuzykolodzy, etnochoreolodzy, którzy nadal badają i utrwalają stan kultury tradycyjnej.

O godz. 12.00 już po raz 39. wręczona zostanie Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana od 1974 roku. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego i najważniejszego w dziedzinie kultury ludowej. W gronie laureatów tegorocznej edycji nagrody znaleźli się wybitni twórcy ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, muzyki instrumentalnej, śpiewu i tańca, literatury. Wyróżniono osoby i zespoły twórców, którzy kultywują tradycję, autentyczne wartości regionalnej kultury ludowej materialnej, społecznej i artystycznej. Przyznano nagrody dokumentatorom i animatorom kultury tradycyjnej.

W drugiej części uroczystości odbędzie się spektakl „Orszak weselny/Żałobny rapsod” w reżyserii Darka Błaszczyka, według scenariusza Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. Wystąpią: Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy, Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa, Zespół „Tęgie Chłopy” ze Stanisławem Witkowskim, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, „Brodacze” ze Sławatycz oraz Jacek Hałas, który jest również autorem opracowania muzycznego całego spektaklu. O godz. 19.00 spektakl zostanie powtórzony i otwarty dla publiczności. Będzie także transmitowany „na żywo” na antenie Programu 2 Polskiego Radia.