Zapraszamy na spotkanie z bohaterami „Lekcji Miłości” Magdaleny Łyczko

Ponieważ dziś Dzień Ojca, trudno przy tej okazji nie wspomnieć o książce „Lekcja miłości”. To zbiór rozmów o rodzicielstwie, które nie podlega standaryzacji, nie da się ująć w schematy i modele.
We środę, 24 czerwca o 18.00 odbędzie się spotkanie z autorką i jej gośćmi w księgarni „Moda na czytanie” w Domu Braci Jabłkowskich przy Brackiej w Warszawie.

reklama

W rozmowach zawartych w książce odnaleźć można wiele emocji – radość, rozpacz, szczęście, złość, żal i pogodzenie z losem. Wśród rozmówców znani ojcowie, m.in.: Bartosz Bonk, Gromosław Czempiński, Tomasz Jastrun, Marek Kościkiewicz, Jacek Olszewski, Maciej Orłoś, Roman Polko.

Fragmenty wywiadów:

Rodzice popełniają masę błędów, ja pewnie też. Zdarzyło mi się, że emocjonalnie zachowałem się niewłaściwie i to mnie potem gnębiło, przejmowałem się tym, że nie tak powinienem postąpić, tylko inaczej. Obserwuję też innych.

Przykład z ulicy. Ostatnio byłem świadkiem, jak dziewczynka szła chodnikiem, coraz bardziej zbliżała się do ruchliwej ulicy, nagle podbiegła matka i uderzyła ją dwa razy w pupę, tak mocno, że aż małe ciałko zatrzęsło się jak galareta. Naprawdę, to było straszne! Czy to była wina tej dziewczynki? Nie. Czy to nie matka powinna jej pilnować? Skąd dziecko ma wiedzieć, że ulica jest zagrożeniem? Bicie w tej sytuacji na pewno nic nie pomoże, tylko zostawi w niej ślad, który sprawi, że w swoim dorosłym życiu będzie tego rodzaju środkami wychowywała swoje dzieci. Ludzie krzyczący na dzieci, szantażujący je to nagminne zachowania.

Marek Kościkiewicz

Tak naprawdę wszystko puściło w momencie, kiedy Julcia odeszła. Wtedy czułem się bezsilny. Mimo że zrobiłem wszystko, próbowałem, ona i tak odeszła. Nie udało nam się, ale wiemy, że też walczyła, że chciała żyć i że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Z drugiej strony, jak na to spojrzeć… Każdego dnia widziałem, jak moje dziecko cierpi. W ten dzień, w którym odeszła, rok po chrzcinach, mogę powiedzieć, że przestała cierpieć. Najważniejszą decyzją życia było to, że zabraliśmy ją do domu. Większość czasu spędziła na naszych rękach, przytulając się. Czuła naszą bliskość i miłość.

Bartłomiej Bonk

Rozmowy prowadziła Magdalena Łyczko, dziennikarka związana z mediami od ponad 16 lat. Pracowała m.in. w Teleexpressie i Dzień Dobry TVN, magazynie Gala oraz w onet.pl. Najważniejsze są dla niej ostatnie cztery lata, bo wtedy została mamą i otworzyła portal zaradna-mama.pl.